Strona głównaChorobyZwyrodnienie plamki żółtej - ryzyko choroby obniżają odpowiednie bakterie jelitowe

Zwyrodnienie plamki żółtej - ryzyko choroby obniżają odpowiednie bakterie jelitowe

Badania na myszach wskazują, że istnieje związek pomiędzy florą bakteryjną jelit i ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej.
Zwyrodnienie plamki żółtej - ryzyko choroby obniżają odpowiednie bakterie jelitowe [© pressmaster - Fotolia.com] Badacze z Uniwersytetu Montrealu odkryli, że flora jelitowa może odgrywać rolę w rozwoju związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, głównej przyczyną osób po sześćdziesiątce w krajach zachodnich.

W badaniach na myszach wykazano, że o wysokiej zawartości może powodować zaburzenia we florze jelitowej, które mogą prowadzić do zwiększenia przepuszczalności jelit, przewlekłych stanów zapalnych, a wreszcie i do powstawania nowych naczyń krwionośnych pod siatkówką, co stanowi jedną z cech zwiazanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej ().

AMD ma wpływ na plamkę - część siatkówki znajdującej się w tylnej części oka, która pozwala nam dostrzegać drobne szczegóły. W wyniku choroby układ odpornościowy staje się bardziej aktywny, a siatkówka zawiera większe niż zwykle złogi tłuszczu o nazwie miękkie druzy. W miarę postępu choroby plamka staje się coraz bardziej uszkodzona.

Uczeni odkryli, że nadmiar tłuszczu w diecie sprzyjał wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki. Zazwyczaj choroba zaczyna się od postaci suchej i w przypadku 80-90 proc. pacjentów nie ulega to modyfikacji. Wysiękowa forma AMD diagnozowana jest u 10-20 proc. chorych - jest rzadsza, ale przebiega intensywniej, szybciej prowadzi do poważnej utraty widzenia.

Podczas gdy wiele badań dotyczacych AMD pozwoliło na identyfikację kilku genów predysponujących do rozwoju choroby, żaden pojedyczy gen nie odpowiadał za jej pojawienie się. Dane epidemiologiczne sugerują, że u mężczyzn otyłość brzucha jest drugim najważniejszym czynnikiem ryzyka środowiskowego rozwoju AMD, pierwszy najważniejszy czynnik tego rodzaju to palenie .

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy