Strona głównaChorobyZwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - można go uniknąć dzieki diecie śródziemnomorskiej

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - można go uniknąć dzieki diecie śródziemnomorskiej

Trzeba stosować dietę śródziemnomorską i serwować sobie napoje z kofeiną, bo dzięki temu można obniżyć ryzyko zachorowania na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - można go uniknąć dzieki diecie śródziemnomorskiej [Ryba, © Freestocker - Fotolia.com, Dieta śródziemnomorska] Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu Coimbrze, śródziemnomorski sposób odżywiania się aż o 35 procent obniża ryzyko , choroby będącej jedną z głównych przyczyn poważnych zaburzeń wzroku.

Wcześniejsze testy wykazały, że (bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy, zdrowe tłuszcze i ryby) korzystnie wpływa na serce i obniża ryzyko zachorowania na raka. Teraz do listy korzyści z takiego sposobu odżywiania się należy dodać ochronę przed chorobami oczu.

Za pomocą odpowiednich kwestionariuszy naukowcy ocenili dietę 883 osób w wieku powyżej 55 lat. Spośród nich 449 miało wczesne stadium AMD, a u 434 uczestników nie zdiagnozowano tej choroby oczu. Okazało się, że ci, którzy stosowali dietę śródziemnomorską, odznaczali się o 35 proc. niższym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej.

Co więcej, ustalono też, że osoby, które spożywały duże ilości produktów z kofeiną, cechowały się niższym ryzykiem AMD. Wśród tych, którzy dostarczali sobie określonych ilości kofeiny (zawartość jednego espresso), 54 procent nie miało AMD. Ochronne działanie kofeiny może wynikać z faktu, że ma ona działanie przeciwutleniające i może ograniczać rozwój wielu chorób.

Wspomniane badania przydają kolejnych dowodów na to, że dieta śródziemnomorska jest ważna dla dobrego zdrowia, w tym pomaga uchronić się przed zwyrodnieniem plamki, oceniają uatorzy badań. Przedstawione testy są kolejnym krokiem w kierunku skutecznej medycyny prewencyjnej w zakresie AMD, dodają.

AMD oznacza uszkodzenie plamki, miejsca w centrum siatkówki i tej części oka, która jest potrzebna do dobrego widzenia centralnego. U części pacjentów postęp AMD jest wolny i utrata zdolności widzenia nie zachodzi przez długi czas. U innych choroba rozwija się szybciej i może prowadzić do poważnych zabureń widzenia w jednym lub obydwu oczach. Wraz z postępowaniem AMD obszar w okolicy centrum tego, co widziane, staje się niewyraźny. W kolejnych etapach może się on rozrastać lub pojawiać puste miejsca w swojej środkowej części oglądanego obrazu. Jakkolwiek samo AMD nie prowadzi do całkowitej , jednak utrata widzenia centralnego w może zaburzać zdolność do wykonywania prostych codziennych czynności.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy