Strona głównaChorobyZwyrodnienie stawu kolanowego - wystarczy schudnąć, by osłabić chorobę

Zwyrodnienie stawu kolanowego - wystarczy schudnąć, by osłabić chorobę

Utrata na wadze może spowolnić proces zwyrodnienia stawu kolanowego u pacjentów z ryzykiem wystąpienia zapalenia kości i stawów.
Zwyrodnienie stawu kolanowego - wystarczy schudnąć, by osłabić chorobę [© Friday - Fotolia.com] Problem otyłości stał się powszechny na całym świecie, tymczasem nadmierna waga zwiększa ryzyko wyniszczających i śmiertelnych chorób; m. in. , i niektórych nowotworów. Nie sprzyja też zdrowiu kości i stawów. Wystarczy jednak obniżyć wagę, by móc liczyć na mniejsze kłopoty ze .

Osoby z otyłością i nadwagą, które straciły przynajmniej 5 proc. swojej wagi w ciągu czterech lat, oznaczały się mniejszą degeneracją chrząstki kolana w porównaniu z osobami, których waga się nie zmieniła.

Utrata na wadze może spowolnić proces u pacjentów z ryzykiem wystąpienia zapalenia kości i stawów. Może osłabić ból i objawy niepełnosprawności, mówią autorzy badań.

Wielu starszych ludzi doświadcza stanów zapalnych kości i stawów, w których chrząstka stawowa staje się cieńsza i szybciej się zużywa. Nadwaga i otyłość powoduje zwiększony nacisk na stawy, co może prowadzić do rozwoju zapalenia stawów, a nawet, z czasem, do konieczności wymiany stawów. Poza otyłością, czynnikami są urazy oraz przedłużające się nadmierne zużywanie stawów (np. z powodu bardzo intensywnych ćwiczeń).

O badaniach napisano w magazynie Radiology.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 15:35:14, 22-09-2017 norika

    Mało wyczerpujący ten tekst.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X