Strona głównaChorobyŻylaki: niemal bezbolesne leczenie

Żylaki: niemal bezbolesne leczenie

Według światowych statystyk na żylaki choruje aż 48 proc. kobiet i 27 proc. mężczyzn. Siedzący tryb życia, brak ruchu i zła dieta spowodowały, że żylaki stały się poważnym kłopotem większości społeczeństwa. Dlatego też medycyna traktuje je nie tylko jako problem natury estetycznej, ale przede wszystkim jako chorobę.
Żylaki: niemal bezbolesne leczenie [© Piotr Marcinski - Fotolia.com] Przewlekła niewydolność żylna charakteryzuje się odwróconym kierunkiem przepływu krwi. Zjawisko to określa się mianem „refluksu”.

– Krew żylna płynąc z dołu do góry, musi pokonać grawitację. Żyły kończyn dolnych posiadają specjalne zastawki, które uniemożliwiają krwi cofanie się do stóp, jednak w sytuacji, gdy zastawki stają się nieszczelne, krew przecieka i dochodzi do tak zwanego refluksu – wyjaśnia lek. med. Jacek Olejniczak, chirurg naczyniowy z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Wówczas zostaje zaburzony przepływ krwi, która zaczyna z dużą siłą napierać na ściany naczyń krwionośnych sprawiając, że żyły trwale się poszerzają – dodaje.

Dochodzi wtedy do przewlekłej niewydolności , a w następstwie do tworzenia żylaków. Na ich powstawanie narażone są osoby, których członkowie rodziny borykają się z tym problemem, ale na stan naszych żył wpływa także to, jaki prowadzimy tryb życia.

– Siedząca pozycja pracy, brak ruchu może prowadzić do poważnych konsekwencji widocznych na naszych nogach – mówi dr Olejniczak. – Niewskazane są także wysokie temperatury, korzystanie z długich kąpieli słonecznych, solarium i sauny – dodaje.

Niewydolności żył sprzyja też ciąża, otyłość i przyjmowanie leków hormonalnych przez . Jednymi z najczęstszych objawów tej choroby są: uczucie „ciężkich” nóg, obrzęk wokół kostek, bóle i kurcze łydek.

Żylaki to poważna choroba, której nie powinniśmy lekceważyć. Nieleczona może doprowadzić do poważniejszych schorzeń, na przykład stanów zapalnych żylaków, zakrzepicy żył głębokich i zespołów pozakrzepowych z towarzyszącymi zmianami skórnymi. Dlatego konieczne jest podjęcie leczenia.

– Zanim rozpoczniemy kurację należy wykonać diagnostykę układu żylnego. Poziom niewydolności żylnej ustala się za pomocą nieinwazyjnego i bezbolesnego badania USG Doppler – mówi chirurg naczyniowy.

Łagodzić dolegliwości wywołane przez żylaki pomagają środki farmakologiczne. Odpowiednio dobrane leki zmniejszają ból, skurcze i obrzęki, ale nie leczą niewydolności żylnej. Metod walki z żylakami jest kilka, a wybór jednej z nich zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Jednym ze sposobów łagodzenia dolegliwości żylaków jest kompresjoterapia, czyli hamowanie i spowalnianie ich rozwoju przez stosowanie specjalnych bandaży elastycznych i rajstop przeciwżylakowych.

Coraz większym zainteresowaniem osób zmagających się z żylakami cieszy się małoinwazyjna metoda VNUS. – Podczas zabiegu zwanego termoablacją wykorzystywane są . Przez niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcie na skórze do żyły wprowadza się specjalny cewnik, dzięki któremu żyła zostaje podgrzana, zapada się, a następnie po wycofaniu cewnika zamyka się. Krew zostaje skierowana do innych, zdrowych naczyń – wyjaśnia doktor Olejniczak.

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy