Strona głównaChorobyAIDS po 35 latach od odkrycia. Leczenie HIV - światełko w tunelu? strona 2 / 2

AIDS po 35 latach od odkrycia. Leczenie HIV - światełko w tunelu?

strona 2 / 2

AIDS po 35 latach od odkrycia. Leczenie HIV - światełko w tunelu?  [© gamjai - Fotolia.com]
Na czym polega leczenie?
Leki przeciwwirusowe są niezmiernie skuteczne. Ich celem jest stłumienie wiremii (czyli ładunku wirusa, który człowiek ma we krwi) do wartości niewykrywalnych w badaniach laboratoryjnych. Osoba, która ma tak niski poziom wirusa nie zaraża, przestaje więc być groźna dla otoczenia. Niewykrywalna wiremia – to ideał, do którego dążymy.

Gdzie można wykonać testy na obecność wirusa HIV?
W Polsce jest 31 punktów bezpłatnego, anonimowego testowania – najczęściej w dużych miastach. Można przyjść z ulicy, bez skierowania, i uzyskać profesjonalne świadczenie. Składa się na nie rozmowa, pobranie krwi, wynik w kopercie, wskazówki co robić, jeśli jest pozytywny, pomoc psychologa. Poza tym, w każdym laboratorium można odpłatnie zrobić taki test. przesiewowy wykrywa przeciwciała anty HIV. Wymaga potwierdzenia kolejnym testem.

Jak wygląda aktualna sytuacja epidemiologiczna?
36,9 mln z populacji świata jest zakażona wirusem HIV, z czego połowa, czyli 15 mln otrzymuje leki. Od 2004 roku śmiertelność zmniejszyła się o 40 proc. Niestety, w naszym regionie Europy krzywa zachorowań rośnie. Świadczy to albo o tym, że ludzie zaczynają się częściej badać, albo że w dalszym ciągu są nieostrożni. Stan na 2015 rok to blisko 20 tys. zakażonych osób w Polsce, z czego ok. 30 proc. stanowią narkomani dożylni. Pozostałe osoby zaraziły się drogą kontaktów seksualnych.
Śmiertelność w naszym kraju wynosi 2,5 tys. osób, a leczonych jest 8,5 tys. chorych. Przypuszcza się, że jest ich dwa, a nawet trzy razy więcej. Możliwe więc, że ok. 60 tys. ludzi nie wie o swojej chorobie i naraża innych. Dlatego profilaktykę HIV warto traktować rutynowo – podobnie jak badania mammograficzne, cytologiczne itd. Raz na dwa, trzy lata powinniśmy zrobić test. Dużo więcej jest zakażonych mężczyzn niż kobiet. Dominują ci, którzy mają kontakty seksualne z mężczyznami. Zaraz potem mamy populację osób heteroseksualnych oraz coraz liczniejszą grupę kobiet. Najwięcej chorych jest wśród ludzi młodych – w wieku 20–30 lat. I mamy wspomniane już nowe zjawisko – osoby zakażone z grupy wiekowej 50+.

HIV a komary – czy to mit?
Nie istnieje taka droga zakażenia. Podobnie jak nie zakażamy się przez podanie ręki, całowanie, przytulanie albo drogą pokarmową czy kropelkową. Są tylko dwie drogi infekcji – poprzez krew i kontakty seksualne. Żeby doszło do zakażenia, musi być przynajmniej 0,01 ml krwi. Taka ilość nie zmieści się w ciele komara czy innego insekta.

Jak wygląda leczenie AIDS w Polsce?
Wszystkie leki zarejestrowane na rynku światowym są u nas dostępne. Mamy ok. 30 skutecznych preparatów i te w zasadzie wystarczą. Badania nad nowymi są nieliczne. Firmy farmaceutyczne skupiają się raczej na komforcie leczenia i kompaktowaniu komponentów w jednej tabletce, żeby lek był wygodny w stosowaniu. Takich tabletek mamy już kilka. Drugi kierunek farmakologii to redukcja działań niepożądanych leków. Osoba chora, ale leczona, ma żyć tyle, co zdrowa – takie są założenia. Z 20 tys. zarejestrowanych chorych leczonych jest tylko 8 tys. pacjentów. Pozostali znikają nam z systemu, wyjeżdżają itp. Ci leczeni mają niewykrywalną wiremię i funkcjonują normalnie.

O czym Pani marzy jako lekarz?
O tym, żeby ta choroba wreszcie się skończyła. Światło w tunelu już jest. Autorytety naukowe mówią, że istnieją twarde podstawy, by już o tym myśleć. ONZ wyznaczyło cel trzech dziewięćdziesiątek: 90 proc. ludzi powinno być przetestowanych, z tych 90 proc. powinno być leczonych, a spośród nich 90 proc. powinno mieć niewykrywalną wiremię. Co więcej, ostatnio mówi się nawet o trzech „95”. Ten cel można by osiągnąć w 2030 roku. To byłby koniec epidemii AIDS.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy