Strona głównaChorobyAlkohol: niebezpieczny sposób na odreagowanie strona 2 / 2

Alkohol: niebezpieczny sposób na odreagowanie

strona 2 / 2

Alkohol: niebezpieczny sposób na odreagowanie  [© BillionPhotos.com - Fotolia.com]
Po pewnym czasie problem ten zaczynają zauważać ludzie z naszego otoczenia. Najpierw są to nasi bliscy, przyjaciele, później znajomi z pracy i szefowie.
Rozkojarzenie, rozdrażnienie, nerwowość, spadek formy czy odkładanie obowiązków na później, to najczęstsze syndromy świadczące o – mówi doktor Zieliński. – Bardzo często w momencie, gdy nasz kłopot dostrzegą inni, zaczynamy pić w ukryciu myśląc, że problem zniknie. Niestety takie zachowanie to błędne koło, które tylko pogłębia nasze uzależnienie – dodaje.
Działaj i pokonaj problem

Aby wyleczyć się z alkoholizmu, po pierwsze musimy uświadomić sobie, że rzeczywiście jesteśmy uzależnieni. Jednym z warunków skutecznego leczenia jest nasza świadomość i chęć pokonania nałogu.
Wielomiesięczna, a czasami wieloletnia psychoterapia prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę terapii uzależnień może przynieść pożądane efekty. Program leczenia ustalany jest w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta – mówi dr n. med. Aleksander Zieliński z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Warto jednak klasyczną terapię wspomóc implantacją disulfiramu, czyli popularnego środka używanego do wspomagania walki z alkoholizmem – mówi dr n. med. Aleksander Zieliński.
Lek ten powoduje nagromadzenie w organizmie aldehydu octowego, czyli produktu ubocznego powstającego w wyniku metabolizmu alkoholu etylowego. Osoba, która po wykonanym zabiegu zdecyduje się na spożywanie alkoholu, musi liczyć się z takimi objawami, jak zaczerwienienie twarzy, duszności, uczucie rozpierania i ucisku w klatce piersiowej, przyspieszenie akcji serca, potliwości, bólu oraz zawrotów głowy, nudności, uczucie niepokoju lęku.
Zabieg musi być wykonany przez lekarza, dlatego pacjent po wyrażeniu zgody, ustala dyskretny termin wizyty i zostaje przyjęty na oddział – wyjaśnia dr Aleksander Zieliński. – Następnie podane zostają mu leki wzmacniające, takie jak glukoza, insulina, płyn wieloelektrolitowy, a także otrzymuje on odpowiednie miejscowe znieczulenie. Poprzez małe nacięcie za pomocą wstrzyknięcia, aplikuje się lek – tłumaczy lekarz.
Pacjenci decydujący się na zabieg, objęci są profesjonalną opieką, a pobyt w szpitalu ma być dla nich przede wszystkim formą wypoczynku. Efekty zabiegu działają około 12 miesięcy, wówczas pacjent może kontynuować leczenie polegające na klasycznej psychoterapii i starać się stawić czoła swoim problemom.

Sposobów wychodzenia z alkoholu jest wiele, każdy powinien być odpowiednio dostosowany do problemów pacjenta. Nie można jednak zapominać, iż nawet w początkowej fazie, leczenie uzależnienia jest konieczne, a odpowiednio dobrane rozwiązania przynoszą oczekiwane efekty.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy