Strona głównaChorobyChoroba Alzheimera. Najczęstsze mity strona 2 / 3

Choroba Alzheimera. Najczęstsze mity

strona 2 / 3

Choroba Alzheimera. Najczęstsze mity  [©  freshidea - Fotolia.com]
Mit nr 3. Choroba Alzheimera prowadzi do śmierci.
Zdarzają się także sytuacje, kiedy chory w zaawansowanym stadium choroby ucieka z domu, nie jest w stanie samodzielnie wrócić i sytuacja przybiera najgorszy scenariusz.

– Chorzy często nie myślą logicznie i nieświadomie prowokują niebezpieczne sytuacje, np. wychodzą na zewnątrz i gubią się. Taki spacer może skończyć się tragicznie, np. zimą, kiedy grozi nam śmierć spowodowana wychłodzeniem organizmu. Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną, ale nie jest wyrokiem. Także od nas zależy, jak szybko choroba będzie postępować. Decydując się na leczenie możemy żyć jeszcze przez wiele lat w dobrej kondycji – zapewnia dr Kłodowska-Duda.

Mit nr 4. Wszyscy pacjenci z chorobą Alzheimera stają się agresywni.
To prawda, że choroba może prowadzić do zmiany osobowości i wahań nastrojów. Osoba z chorobą Alzheimera może być drażliwa, gwałtowna, a nawet reagować złością czy . Jednak te objawy nie dotyczą każdego pacjenta.

– Inne, równie częste zachowania, a równie nietypowe reakcje to wędrówki chorych, niepokój, podejrzliwość czy często powtarzające się czynności. Często pacjenci nie radzą sobie z nową sytuacją, nie są też winni reakcjom, które prowokuje choroba. Ich bliscy i rodzina powinni wyrobić w sobie cierpliwość i taktyki, które pozwolą na dotarcie do chorego. Ważne jest dostosowanie otoczenia i utrzymanie stałej rutyny w życiu chorego. Jeśli ograniczymy nowe bodźce, taka osoba będzie się czuła bezpieczniej, co powinno ograniczyć agresywne reakcje. Dostępne są także leki, które redukują pobudzenie u pacjenta i wyciszają go – wyjaśnia neurolog.

Mit nr 5. Osoby z chorobą Alzheimera nie są świadome tego, co się wokół nich dzieje.
Mimo, że chorzy mają problemy w komunikacji z innymi, stają się apatyczne, często izolują się i sprawiają wrażenie zagubionych, nie znaczy, że nie rozumieją tego, co dzieje się dookoła. Emocje nadal są obecne w ich życiu, odczuwają smutek, radość, potrafią obserwować i mimo znacznych zaburzeń poznawczych - również wyciągać logiczne wnioski. Każdy z nas potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem, poczucia przynależności i troski. Eksperci twierdzą, że nawet w późnym stadium choroby chorzy reagują na dotyk i znajdują radość w kojących dźwiękach głosu bliskich czy muzyki.
Strony : 1 2 3

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy