Strona głównaChorobyJak sobie radzić z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego? strona 2 / 2

Jak sobie radzić z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego?

strona 2 / 2

Jak sobie radzić z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego? [© Photographee.eu - Fotolia.com]
Objawy

Do głównych objawów stawu biodrowego należy ból, szczególnie odczuwany przy poruszaniu stawem oraz ograniczenie jego ruchomości (w przypadku biodra na początku rotacja wewnętrzna, zginanie na końcu). Zaniepokoić powinny nas również sztywność i trzeszczenia w stawie podczas ruchu. Co ciekawe wysięk w stawie biodrowym może drażnić nerw udowy i powodować wystąpienie bólu udzielonego, opisywanego przez pacjentów jako ból kolan (stąd często zlecenie badania RTG bioder przez ortopedę, mimo, że bolą kolana).

Na szczęście, nie każdy ból biodra oznacza od razu zwyrodnienie. Jest dużo chorób mogących powodować dolegliwości bólowe biodra, dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą i wykonać diagnostykę obrazową. Zwłaszcza jeśli dolegliwości nas mocno niepokoją, narastają i prowadzą do ograniczeń w funkcjonowaniu. Taka postawa, zarówno pacjenta jak i lekarza, pozwala wychwycić wczesne stadia takich chorób jak: jałowa martwica głowy kości udowej, oddzielająca martwica chrzęstno-kostna czy konflikt udowo-panewkowy i innych mogących prowadzić do rozwoju szybkich zmian zwyrodnieniowych. Postawienie wczesnej diagnozy jest kluczowym czynnikiem w skutecznym leczeniu stawu biodrowego.

Jak skutecznie leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?

można leczyć operacyjnie lub zachowawczo, wszystko zależy od stopnia zaawansowania zmian, wieku pacjenta i jego potrzeb. Na przebieg choroby można wpływać poprzez zmianę nawyków, zrzucenie zbędnych kilogramów itp. Podstawą leczenia jest zawsze rehabilitacja oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Do głównych zadań rehabilitacji należy zniwelowanie bólu w stawie, przywrócenie możliwie maksymalnego zakresu ruchomości oraz wzmocnienie mięśni.

Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe bioder leczy się operacyjnie. W najcięższych przypadkach wykonuje się endoprotezoplastykę, czyli zastąpienie chorego sztucznym,. To niestety poważny zabieg obarczony znacznym ryzykiem, począwszy od różnego typu powikłań okołooperacyjnych, po powikłania późniejsze takie jak np. obluzowanie czy infekcja mogące wymagać kolejnej operacji. Dlatego tak istotna jest profilaktyka i edukacja umożliwiająca długie i sprawne funkcjonowanie naszych stawów.
Strony : 1 2
 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 09:15:00, 29-10-2018 annax990

  Jeśli szukacie zbioru informacji i poradników dla dojrzałych kobiet to polecam portal https://www.kobietapo60.pl/
 • 09:16:21, 29-10-2018 annax990

  https://www.kobietapo60.pl/
 • 19:03:09, 19-01-2019 Puwas

  test

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy