Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Menopauzy - terapie zwalczające objawy klimakterium strona 2 / 2

Światowy Dzień Menopauzy - terapie zwalczające objawy klimakterium

strona 2 / 2

Światowy Dzień Menopauzy - terapie zwalczające objawy klimakterium [© PictureArt - Fotolia.com]
Jak twierdzi profesor Krzysztof Drews, kierownik Kliniki Perinatologii i Chorób Kobiecych w Poznaniu, „starzenie się społeczeństwa jest jednym z największych problemów medycznych współczesnej cywilizacji. W odniesieniu do kobiet, zjawisko to poza postępującym wiekiem metrykalnym, wiąże się z występowaniem zaburzeń hormonalnych, które są rezultatem zmniejszającej się aktywności wydzielniczej jajników. Całość tych procesów prowadzi do utraty wydolności fizycznej, a przemiany metaboliczne podnoszą ryzyko występowania chorób układu krążenia, otyłości, czy osteoporozy.

Poza odpowiednią dietą ruch wydaje się być podstawowym zaleceniem, który pozwala ograniczyć ryzyko wymienionych chorób często towarzyszących menopauzie. Nie należy również umniejszać roli leczenia farmakologicznego z wykorzystaniem estrogenów i fitoestrogenów, czyli estrogenów pochodzenia roślinnego.”

Nie ulega wątpliwości, że HTZ pomogło niejednej kobiecie zwalczyć uciążliwe objawy menopauzy, jednak niezbadany w pełni wpływ hormonów na zwiększenie ryzyka wystąpienia raka sutka, raka błony śluzowej macicy czy żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej, zrodził obawę przed ich stosowaniem. Zmusiło to naukowców do poszukiwań bezpiecznej i skutecznej alternatywy.

Wyniki badań nad działaniem fitoestroenów uzyskane przez ośrodek Akademii Medycznej w Szczecinie udowodniły, że zawarte w leku roślinne hormony obniżają częstotliwość i nasilenie objawów menopauzalnych oraz znacząco wpływają na ogólną poprawę samopoczucia kobiet zdecydowanie poprawiając jakość życia.

W przeciwieństwie do HTZ przyjmowanie roślinnych preparatów nie wymaga wcześniejszej konsultacji z ginekologiem i przeprowadzenia specjalistycznych badań. Sprawia to, że leki zawierające fitoestrogeny stanowią alternatywę dla kobiet, które nie mogą lub nie chcą przyjmować hormonów.

Trzeba jednak zaznaczyć, że określonych przypadkach zastosowanie HTZ jest niezbędne, a przyjmowanie estrogenów pochodzenia roślinnego nie przynosi spodziewanych efektów.

W Polsce jest blisko 7 milionów kobiet po 50. roku życia. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 r. na całym świecie będzie 1,2 mld kobiet w tym wieku.
Strony : 1 2
 

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy