Strona głównaChorobyZatrzymać AIDS. Epidemia trwa strona 3 / 4

Zatrzymać AIDS. Epidemia trwa

strona 3 / 4

Zatrzymać AIDS. Epidemia trwa [© jarun011 - Fotolia.com]
Przeciw stygmatyzacji i osamotnieniu

Większość osób obawiających się, iż mogły ulec zakażeniu, woli nie weryfikować swoich podejrzeń z obawy przed tym, co może oznaczać pozytywny wynik testu. A brak objawów i dolegliwości ułatwia stłumienie niepokoju.

By podjąć jakąkolwiek walkę, konieczne jest wsparcie. Zakażeni HIV oraz chorzy na AIDS na całym świecie czują się odrzuceni, zepchnięci na margines życia i naznaczeni piętnem „zakażonego”. Wszystkie badania prowadzone w tym zakresie, wszystkie ankiety przeprowadzane wśród osób z HIV lub AIDS oraz ich bliskich dowodzą, iż nie są to bezpodstawne obawy. Odrzucenie przez „zdrowe” społeczeństwo, dyskryminacja w miejscu pracy, a nawet w kontaktach z personelem medycznym zdarza się praktycznie codziennie, w różnych formach i okolicznościach dotyka wszystkich zakażonych HIV, jeśli tylko odważą się ujawnić ten fakt. Odrzucenie dotyka nawet dzieci. Dopóki tak będzie, testowanie w kierunku HIV nie stanie się powszechne, a niektórzy nawet wiedząc już o zakażeniu nie podejmą leczenia, tracąc własne zdrowie i narażając innych.

podejmowane są więc intensywne działania zmierzające do zmiany tej sytuacji. Także w Polsce wiele instytucji i organizacji włączyło się w walkę z epidemią i pomoc osobom z HIV lub AIDS i ich bliskim. Informacje najszybciej można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS (). Działa tu także internetowa poradnia, gdzie pod linkiem „Pomoc” dostępny jest szczegółowy wykaz organizacji pozarządowych zaangażowanych w tę działalność (). Są tu nie tylko adresy, telefony, e-maile, ale też opis form i zakresu działalności 17 organizacji. Podano także numery telefonów zaufania. Nie wszystkie z tych organizacji angażują się bezpośrednio w indywidualną pomoc, ale z pewnością potrafią wskazać właściwy adres. Niektóre jednak prowadzą nawet własne punkty testowania w kierunku HIV.

– Liczba zakażonych wcale nie maleje, wręcz przeciwnie. W grupie osób heteroseksualnych jest ich o wiele więcej, niż nam się wydaje – twierdziła w grudniu ub. roku dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej – Nasza Fundacja prowadzi dwa punkty testowania. Pozytywne wyniki wydajemy także rocznikom 1990 – 94, i zawsze pojawia się refleksja, gdzie został popełniony błąd, że tak młodzi ludzie, młodsi niż HIV, nie zostali uchronieni od zakażenia. Ostatnio kilka kobiet odebrało dodatni wynik i jedna z nich stwierdziła, że właśnie jej świat się rozsypał. Jak to widzę, ogrania mnie smutek, że może ciągle za mało robimy. Nie rozumiem, dlaczego w kraju, gdzie jest dostęp do bezpłatnych badań i leków ciągle rodzą się dzieci zakażone HIV, bo ginekolodzy nie zlecają rutynowo badań na HIV kobietom w ciąży. Nie możemy składać broni. Jeszcze dużo pracy przed nami.

Ryzyko zachorowania – ryzykowne zachowania

Przed HIV nie można się ochronić inaczej niż profilaktyką – wiedzą o drogach zakażenia i metodach zmniejszających jego ryzyko oraz stosowaniem ich na co dzień. Generalnie w Unii Europejskiej/EOG do zakażeń najczęściej dochodzi przez kontakty seksualne między mężczyznami – są one powodem 42 proc. nowych zakażeń w 2014 r. 32 proc. zakażeń to efekt ryzykownych kontaktów heteroseksualnych. Za 5 proc. zakażeń odpowiedzialne jest dożylne podawanie narkotyków zanieczyszczoną strzykawką. Niecały 1 proc. nowych zakażeń HIV dotyczyło nowo narodzonych dzieci zakażonych matek. W 20 proc. przypadków nie udało się stwierdzić przyczyny.

W Polsce od początku epidemii co najmniej 6 142 osób (30,8 proc.) uległo zakażeniu w związku z dożylnym stosowaniem narkotyków. W latach 2010-2014 ryzykowne kontakty heteroseksualne spowodowały 23,8 proc. zakażeń HIV, a homoseksualne - 21,8 proc. Najrzadsze są zakażenia wertykalne z matki na dziecko - 0,6 proc oraz jatrogenne - 0,1 proc. W 20,8 proc. przypadków nie udało się ustalić przyczyny zakażenia.

Kiedyś uważano, że HIV/AIDS to problem jedynie narkomanów i homoseksualistów. Nic bardziej mylnego. Ryzyko zakażenia wirusem dotyczy każdego. Na szczęście, dzięki wprowadzeniu przepisów zobowiązujących do restrykcyjnej kontroli, w krajach rozwiniętych praktycznie nie zdarzają się już przypadki zakażenia HIV na skutek transfuzji krwi. W Polsce od 1995 roku nie stwierdzono żadnego zakażenia przez transfuzję. Ale, jak powiedział kiedyś Nelson Mandela, jeden z głównych bohaterów walki z AIDS w Afryce i na świecie, a jednocześnie ojciec mężczyzny, który zmarł z powodu AIDS: Każdy, kto prowadzi życie seksualne, powinien pamiętać, że HIV jest.

W Polsce jest wiele kobiet żyjących z wirusem przekazanym przez ich pierwszego i jedynego w życiu partnera, który zresztą mógł być nieświadomy swojego zakażenia. Są osoby zakażone, mężczyźni i kobiety, w wieku zarówno kilkunastu, jak i ponad 50 czy nawet 70 lat. HIV mają ludzie z marginesu społecznego i społecznych elit.

Nie ma grupy społecznej ani wiekowej wolnej od zagrożenia. Wystarczy jeden przygodny stosunek seksualny bez zabezpieczenia (za które uznaje się dobrej jakości i prawidłowo zastosowaną prezerwatywę, choć nie daje ona 100-procentowej gwarancji), aby narazić zdrowie i życie nie tylko własne, ale również innych osób, w tym najbliższych. Wystarczy jeden zastrzyk niesterylną igłą.

Dla ochrony nienarodzonego dziecka konieczne jest wykonanie testu, najlepiej przed planowaniem ciąży, albo wkrótce po jej stwierdzeniu, bowiem dzięki odpowiedniej terapii można ochronić dziecko przed przeniesieniem wirusa z zakażonej matki. Kobieta świadoma zakażenia nie tylko może urodzić zdrowe dziecko, ale podejmując we właściwym czasie terapię wydłuży własne życie, uchroni się przed AIDS zyskując szansę doczekania wnuków.
Strony : 1 2 3 4

Tagi: aids, hiv

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy