Strona głównaChorobyAfazja po udarze - zdolności językowe pomoże przywrócić muzyka

Afazja po udarze - zdolności językowe pomoże przywrócić muzyka

Codzienne słuchanie muzyki poprawia odzyskiwanie zdolności językowych u pacjentów po udarze. Jednak mechanizmy neuronalne leżące u podstaw tego zjawiska są nieznane.
Afazja po udarze - zdolności językowe pomoże przywrócić muzyka [fot. vm campos from Pixabay]
Eksperci z Uniwersytetu w Helsinkach i szpitala w Turku porównali wpływ słuchania muzyki wokalnej, instrumentalnej i audiobooków na strukturalną i funkcjonalną regenerację sieci językowej pacjentów po ostrym .

Odkryto, że słuchanie muzyki wokalnej skuteczniej poprawiło odzyskiwanie strukturalnych połączeń sieci językowej w lewym płacie czołowym w porównaniu do słuchania audiobooków. Takim zmianom towarzyszyło odzyskiwanie umiejętności językowych.
to zaburzenie językowe wywołane udarem, które bardzo zaburza komunikację między pacjentem i otoczeniem. Obecnie dostępne terapie pomagają w odzyskiwaniu zdolności językowych, ale wyniki ich są różne, a niezbędna rehabilitacja często pozostaje niedostępna w i nie jest prowadzona wystarczająco wcześnie.
Słuchanie muzyki wokalnej może być środkiem wzmacniającym konwencjonalne formy rehabilitacji. Taka aktywność może być łatwo, bezpiecznie i skutecznie aranżowana nawet na wczesnych etapach rehabilitacji - mówi Aleksi Sihvonen, współautor badań.
Według Sihvonena słuchanie może być stosowane jako dobry dodatek do rehabilitacji u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami mowy.

Po doświadczeniu zaburzenia krążenia mózg potrzebuje stymulacji, aby jak najlepiej się zregenerować. Taki jest też cel standardowych rehabilitacji. - Niestety, duża część czasu spędzonego w szpitalu nie jest stymulująca. Słuchanie muzyki w tym okresie może służyć jako dodatkowy środek rehabilitacyjny i mieć pozytywny wpływ na powrót do zdrowia - dodaje Sihvonen.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy