Strona głównaChorobyAlergia na słońce

Alergia na słońce

Doskonale wiemy, jak należy się chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, że należy stosować odpowiednie kremy z filtrami UV. Niektóre osoby jednak pomimo wszystkich środków zapobiegawczych nie mogą w pełni cieszyć się latem, gdyż mają uczulenie na słońce.
Alergia na słońce [fot. Cobalt - Fotolia.com] W Polsce jest ponad 2,5 miliona takich osób. Ich skóra reaguje na słońce swędzącą drobną wysypką. Przyczyny alergii nie są znane i nie opracowano jeszcze żadnej skutecznej metody na łagodzenie jej skutków. W medycynie nazywa się ją fotodermatozą idiopatyczną a jej najczęstszą formą jest PLE (ang. polimorphus light eruption). W poważniejszych formach może ona pozostawiać nawet drobne blizny na skórze oraz objawiać się gorączką i zapaleniem spojówek. W formie łagodniejszej jest uciążliwą wysypką trudną do usunięcia. Czasami pomagają zwykłe środki przeciwalergiczne, czasami nie - a latem raczej trudno się przed słońcem schować.

Reakcje alergiczne u osób, które nie są uczulone na mają inne podłoże. Powodują je składniki niektórych leków lub kosmetyków. Dlatego też osoby regularnie zażywające leki lub po kuracji antybiotykami powinny dokładnie przeczytać ulotkę lub zapytać lekarza, czy lek nie wywołuje tak zwanej reakcji fototoksycznej. Może ona bowiem doprowadzić do poważnych .

PLE, znana powszechnie jako uczulenie na słońce, na ogół objawia się już w dzieciństwie. W Europie cierpi na nią około 15 procent osób, większość z nich zamieszkuje północne rejony kontynentu.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy