Strona głównaChorobyAlergie sprzyjają astmie

Alergie sprzyjają astmie

Zmaganie się z alergiami zwięszka ryzyko rozwoju astmy.
Alergie sprzyjają astmie  [fot. Mojca JJ z Pixabay]
Nowe badania przeprowadzone w Finlandii wskazują, że ryzyko zachorowania na astmę w ciągu życia wzrasta wraz ze zwiększeniem zaburzeń alergicznych. Być może dzieje się tak dlatego, że w wyniku zwiększenia reakcji alergicznych zubożeniu ulega różnorodność w naszym organizmie.

Uczeni z Uniwersytetów w Helsinkach i Tampere wskazują, że wśród dzieci często stanowią czynnik astmy, ale u ludzi w wieku dorosłym ta zależność była słabo zbadana. Teraz sprawdzono, jaki jest związek mają te choroby u osób liczących sobie powyżej 30 lat.

Do badań zaproszono ponad dwieście osób, u których niedawno rozpoznano astmę, a także ponad dwa tysiące ludzi wolnych od tej choroby. U obu tych grup obliczono częstość występowania alergicznego, zapalenia spojówek i atopowego zapalenia skóry, odsetek ten wynosił odpowiedno 50, 39 i 33 proc. u pacjentów z oraz 26, 20 i 23,5 proc. u pozostałych.

Według badaczy, ilość chorób alergicznych była niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia astmy: już jedna z nich oznaczała dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo astmy. Im było ich więcej zaś, tym wyższe odnotowywano ryzyko rozpoznania dychawicy.

Astma to przewlekła choroba zapalna charakteryzująca się niedrożnością dróg oddechowych i takimi objawami, jak: , świszczący oddech i trudności w oddychaniu. Objawy mogą występować kilka razy w ciągu dnia lub tygodnia, a u niektórych osób pogarszają się podczas aktywności fizycznej lub w nocy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na astmę choruje 235 milionów ludzi.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Allergy.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy