Strona głównaChorobyAlzheimer - choroba całej rodziny

Alzheimer - choroba całej rodziny

Choroba Alzheimera, choć w największym stopniu dotyka samego chorego, w sposób pośredni dotyczy również całej jego rodziny. Jakie objawy świadczą o rozwoju choroby, jak możemy pomóc osobie cierpiącej na chorobę Alzheimera, opowiada lek. med. Ewa Jakubowicz – specjalista neurolog, Kierownik Oddziału Dziennego dla Seniorów Scanmed Multimedis.
Alzheimer - choroba całej rodziny [©  DoraZett - Fotolia.com] Pani Doktor, proszę wyjaśnić na czym polega choroba Alzheimera?

, otępienie czy to synonimy określające upośledzenie funkcji poznawczych, a także tych związanych z myśleniem, orientacją, komunikacją, zdolnością właściwej oceny sytuacji oraz planowaniem przyczynowo-skutkowym. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Najczęściej dotyczy osób po 65 roku życia. Obecnie w grupie osób w wieku pomiędzy 65-75 rokiem życia zachorowalność wynosi ok. 1-3%. Z kolei wśród osób powyżej 80 lat - 21-47% i statystycznie znacznie częściej dotyka kobiety. Diagnoza często jest trudna do zaakceptowania nie tylko przez samego chorego, ale również przez jego rodzinę. Ważne jest, aby jak najszybciej strach i niepewność zamienić w działanie ponieważ terapia wdrożona we wczesnym stadium choroby może znacznie złagodzić jej przebieg.

W takim razie jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Przede wszystkim pamiętajmy, że Alzheimer jest chorobą podstępną. W początkowej fazie zauważamy jedynie krótkotrwałe zaburzenia pamięci bieżącej. Bardzo często są one ukrywane, lub bagatelizowane, tłumaczone roztargnieniem, spadkiem ciśnienia, czy niewyspaniem chorego. Początkowo są to nie tylko problemy z koncentracją czy skupieniem uwagi, ale też kłopot ze znalezieniem właściwego słowa w rozmowie, zapominanie nazwisk, imion lub dat. Są to objawy nieswoiste, które można przypisać również depresji, nadmiernemu stresowi czy po prostu zmęczeniu. Postępująca choroba coraz bardziej dezintegruje chorego, a także prowadzi do zmian osobowości. Może ona diametralnie zmienić usposobienie pacjenta – z łagodnej i miłej osoby może stać się nieprzyjemna czy wręcz agresywna. Amerykańskie Stowarzyszenie Chorych na Alzheimera na liście symptomów tej choroby wyszczególnia również zaburzenia planowania oraz rozwiązywania problemów związanych z typowymi domowymi czynnościami, problemy z orientacją oraz zaburzenia wzrokowo-przestrzenne. Często zauważyć można również problemy z mówieniem, pisaniem, wahania nastroju, wycofanie z życia towarzyskiego czy utratę dotychczasowych zainteresowań. Zatem poobserwujmy naszych bliskich, którzy są w starszym wieku. Jeśli chociaż kilka objawów zgadza się z powyższą listą zabierzmy taką osobę do specjalisty. Neurolog lub psychiatra po zbadaniu chorego postawi odpowiednią diagnozę i zaleci leczenie. Dodatkowo, lekarz może zlecić badanie neuroobrazowe ośrodkowego układu nerwowego, które pozwoli wykluczyć inne możliwe przyczyny zaburzeń, a badaniem neuropsychologicznym doprecyzować stopień zaawansowania choroby.

W jaki sposób możemy pomóc osobie chorej na Alzheimera?

Obecnie skupiamy się jak najdłuższym zachowaniu samodzielności chorego poprzez spowolnienie przebiegu choroby i złagodzeniu jej objawów. Odpowiednio dobrane leki, odżywianie, rehabilitacja oraz zmiana nawyków pozwala na poprawę stanu zdrowia. Podstawą leczenia chorych na Alzheimera jest leczenie kompleksowe. Ważna jest również systematyczność w przyjmowaniu leków. Zmianie powinna ulec również . Właściwe jest zrównoważone odżywianie, nie powinno zabraknąć warzyw, owoców, ryb, produktów zawierających błonnik, witaminę C, jak również nienasycone kwasy tłuszczowe. Wskazane są także dobrane przez lekarza specjalistę, odpowiednie preparaty odżywcze. Wspomagają one tworzenie i funkcjonowanie połączeń synaptycznych w mózgu oraz poprawiają pamięć we wczesnej fazie choroby. W tej chorobie szczególnie ważne jest poczucie niezależności. Chory powinien mieć zapewnione treningi pamięci, treningi samoobsługi, codzienną gimnastykę oraz kontynuowanie zainteresowań. Dzisiejsi seniorzy nadal korzystają z telefonu komórkowego, komputera, dużo czytają, rozwiązują krzyżówki co ma zbawienny wpływ na ciągłą stymulację . Wskazane jest zachęcanie chorego do podejmowania działań wymagających koordynacji wzrokowo-ruchowej. Poza domem chory może uczestniczyć w psychoterapii lub terapii zajęciowej – ważne jest aby pacjent jak najdłużej funkcjonował w życiu codziennym .

Wynika z tego, że osoba z chorobą Alzheimera wymaga nadzoru co znacznie utrudnia połączenie życia rodzinnego z zawodowym. Gdzie zatem możemy szukać specjalistycznego wsparcia w opiece nad naszym bliskim chorym?

Jeżeli nie mamy możliwości lub odpowiedniej wiedzy aby zająć się chorą osobą najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nie zapominajmy, że każda osoba wymaga indywidualnego podejścia i innego sposobu opieki. Często wystarczy wynajęcie opiekunki do domu na kilka godzin, kiedy sami jesteśmy w pracy i nie mamy z kim zostawić chorego. Taka osoba opiekująca będzie wsparciem w codziennych czynnościach dla naszego seniora. Istnieją także placówki zapewniające codzienną kompleksową pomoc dedykowane chorym na chorobę Alzheimera. Ośrodki tego typu posiadają grono specjalistów, którzy wspólnie planują i realizują opiekę nad chorymi. Poprzez indywidualne podejście personelu pobyt w tego typu ośrodkach zapewnia choremu wysoką jakość opieki i bezpieczeństwo. Z kolei dzięki odpowiedniej stymulacji pozwalają zachować aktywność i funkcjonowanie w grupie , co w przypadku choroby Alzheimera jest niezwykle istotne, ponieważ daje szansę na dłuższe samodzielne funkcjonowanie osoby chorej. Wśród takich ośrodków z pewnością wyróżnia się Oddział Dzienny dla Seniorów w Centrum Medycznym Scanmed Multimedis w Krakowie przy ul. Armii Krajowej 5. Jako jedna z nielicznych tego typu placówek, zapewnia szeroki wachlarz zajęć terapeutycznych pozwalających usprawnić pamięć oraz wpływ na utrzymanie dobrej kondycji psychicznej. Placówka organizuje również zajęcia dla seniorów, które pozwalają uczestnikom na wyrażenie uczuć za pomocom działań kreatywnych.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X