Strona głównaChorobyBóle głowy i pleców są ze sobą połączone

Bóle głowy i pleców są ze sobą połączone

Nowe badania pokazują, że może istnieć zwiazek między bólem pleców i głowy. Być może uda się opracować skuteczniejsze niż dotychczas metody ich leczenia.
Bóle głowy i pleców są ze sobą połączone [fot. StockSnap z Pixabay]
Przewlekłe i to jedna z pięciu głównych przyczyn lat przeżytych z . Zazwyczaj dolegliwości te leczy się oddzielnie, ale nowe badania pokazują, że w przypadku niektórych pacjentów lepsze efekty dałaby połączona terapia.

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, około 4 proc. ludzi na całym świecie doświadcza bólu głowy przez 15 lub więcej dni każdego miesiąca. Oblicza się też, że około 80 proc. osób dorosłych co najmniej raz w życiu doznaje bólu w dolnej części pleców, a około 20 proc. z nich zmaga się z przewlekłym bólem tej części ciała.

Już badania sprzed kilku lat wiązały bóle w krzyżu z przewlekłą migreną oraz przewlekłymi bólami głowy typu napięciowego. Teraz odkryto jeszcze silnejszą zależność. Uczeni z University of Warwick w Wielkiej Brytanii przejrzeli 14 badań obejmujących łącznie setki tysięcy ludzi. Okazało się, że istnieje związek miedzy przewlekłymi bólami głowy i uporczywym bólem krzyża. Współwystępowanie obydwu problemów jednak w niektórych badaniach było bardzo wysokie, w innych występowało rzadziej. Średnio, gdy obecna była jedna dolegliwość, prawdopodobieństwo pojawienia się drugiej było dwukrotnie wyższe. W przypadku osób z migrenami odnotowano jeszcze większe ryzyko bólu pleców.

Przyczyny odkrytej zależności nie są jasne. Według ekspertów, rzecz może dotyczyć tego, jak ludzie reagują na ból, mogą być bardziej wrażliwi zarówno na fizyczne przyczyny bólu głowy, zwłaszcza , jak i na fizyczne przyczyny dolegliwości pleców. Terapeutyczne podejście łączące te problemy może być zatem najskuteczniejsze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 12:36:34, 15-10-2019 Mariola37

    Kiedyś od znajomej słyszałam że głowa może boleć od zbyt małej ilości płynów w organizmie. Wzięłam to sobie do serca i od dłuższego czasu piję minimum 1.5l cisowianki i rzeczywiście głowa znacznie rzadziej mnie boli z czego ogromnie się cieszę

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć