Strona głównaChorobyBrak bólu to nie zawsze gwarancja zdrowia

Brak bólu to nie zawsze gwarancja zdrowia

Przyczyną ponad 70% wszystkich zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i nowotworowe. Część schorzeń w początkowej fazie rozwoju nie powoduje jednoznacznych i uciążliwych dolegliwości, w związku z czym łatwo je zbagatelizować. Jedynym sposobem na szybkie wykrycie „cichych” chorób jest regularne wykonywanie badań.
Brak bólu to nie zawsze gwarancja zdrowia [Fot. rogerphoto - Fotolia.com] Dane gromadzone przez GUS pokazują, że co roku umiera ok. 380 tys. Polaków. Przyczyną zgonu w ponad 70% przypadków są nowotwory i . Choć schorzenia te są często uwarunkowane genetycznie, to w większości przypadków do rozwoju choroby przyczynia się również niezdrowy tryb życia. Taki stan rzeczy powoduje, że umieramy wcześniej niż mieszkańcy zachodniej części Europy. Według danych OECD średnia długość życia Polaków wynosi 77,6 lat. Dla porównania w Hiszpanii czy Szwajcarii są to 83 lata, a u naszych zachodnich sąsiadów 80,6 lat.

Oto 5 chorób, które zaczynają się bezboleśnie:

Miażdżyca

, czyli przewlekłe zapalenie tętnic, jest chorobą rozwijającą się powoli i niedającą objawów przez długi czas. Brak jej leczenia prowadzi do wielu poważnych, śmiertelnych powikłań jak niedokrwienie serca, udar mózgu czy zawał serca. Wśród objawów, które mogą sygnalizować rozwój choroby, są bladość skóry w nogach czy jej oziębienie w przypadku miażdżycy tętnic dolnych. Z kolei przy problemach z tętnicami szyjnymi lub kręgowymi można doświadczać zawrotów głowy, zaburzeń widzenia czy równowagi. Podstawą wykrycia miażdżycy jest regularne badanie poziomu cholesterolu, a w przypadku podejrzenia jej rozwoju standardowym badaniem jest USG dopplerowskie tętnic.

Choroba wieńcowa

Skutkiem jest niewłaściwe ukrwienie serca, co może prowadzić do zawału. W większości przypadków jej przyczyną jest wspomniana wcześniej miażdżyca. Sygnałami ostrzegawczymi mogą być duszności, nadmierne zmęczenie w czasie wysiłku fizycznego oraz zwiększone tętno. W skrajnych przypadkach, kiedy nie wykonujemy regularnych badań, może ona pozostać nieujawniona aż do zawału serca. Objawy schorzenia są widoczne przede wszystkim w badaniu EKG wykonanym 24-godzinną metodą Holtera. Warto również wykonać próbę wysiłkową. Pojawiające się w jej trakcie zmiany w EKG są charakterystyczne i nie można ich pomylić z innym schorzeniem.

Rak trzustki

jest jednym z najtrudniejszych do wykrycia. Jego objawy mogą być niecharakterystyczne w zależności od lokalizacji guza. Do wczesnych objawów należą m.in.: brak apetytu, świąd skóry, utrata masy ciała czy ogólne osłabienie, jak również mdłości lub nietolerancja glukozy. Symptomem świadczącym o rozwijaniu się choroby może być także żółtaczka. Pierwszym badaniem, które powinno się wykonać w razie podejrzenia raka trzustki, jest analiza krwi z wykorzystaniem markera nowotworowego CA19-9. Jego podwyższony poziom może być powodem do niepokoju. Często wykonuje się również badanie USG jamy brzusznej.

Rak wątroby

Nowotwór ten jest niestety najczęściej wykrywany dopiero w zaawansowanej postaci. Dlatego warto zwracać uwagę na kilka głównych czynników zwiastujących rozwój choroby jak utrata apetytu, niestrawność czy obrzęk w okolicy żołądka. Może także dojść do zażółcenia skóry i białek oczu. Sygnałem alarmowym jest także nietypowe zabarwienie stolca – kredowe lub białe, co świadczy o problemach z żółcią produkowaną przez wątrobę. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów podstawowym badaniem jest analiza krwi markerem nowotworowym, w tym przypadku sprawdzić należy poziom AFP w surowicy. Powinno się również wykonać USG jamy brzusznej, a w przypadku wykrycia guza należy również przeprowadzić tomografię komputerową.

Cukrzyca

Schorzenie to może przyjąć dwie formy – zupełnego braku produkcji insuliny lub zaburzeń metabolicznych wynikających z wytwarzania jej w niewystarczającej ilości czy też nieprawidłowego jej użycia przez organizm. Do typowych objawów należą nadmierne pragnienie i głód, duża utrata wagi, częste oddawanie moczu czy powolne gojenie się ran. Nieleczona może prowadzić do uszkodzenia nerek, serca, wzroku czy utraty kończyn.

Podstawowymi badaniami służącymi wykryciu tej choroby są proste zabiegi w postaci sprawdzenia poziomu glukozy we krwi oraz testu obciążenia glukozą, który polega na dwukrotnym pobraniu krwi - na czczo oraz po podaniu 75g glukozy. Ważne jest również sprawdzenie poziomu insuliny we krwi.

SALTUS Ubezpieczenia

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy