Strona głównaChorobyBroń się przed upadkiem. Uraz głowy zwiększa ryzyko demencji.

Broń się przed upadkiem. Uraz głowy zwiększa ryzyko demencji.

Urazowe uszkodzenie mózgu (Traumatic brain injury, TBI), np. wstrząs mózgu, może zwiększyć ryzyko demencji.
Broń się przed upadkiem. Uraz głowy zwiększa ryzyko demencji. [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com] Sportowcy uprawiający określone dyscypliny oraz ludzie starsi - ze względu na wysokie ryzyko - są szczególnie narażeni na TBI, a to z kolei oznacza, że w wyższym stopniu grozi im , mówią uczeni University of Washington's School of Medicine w Seattle.

Naukowcy przeanalizowali zebrane w ciągu 36 lat dane dotyczące 2,8 milionów ludzi. Obliczyli, że ci, którzy doświadczyli TBI, wykazywali o 24 proc. wyższe ryzyko diagnozy choroby Alzheimera.

Najwyższe prawdopodobieństwo demencji dotyczyło osób, które doznały najpoważniejszych i tych, u których miało to miejsce kilka razy, jednakze nawet jednorazowe łagodne TBI w postaci wstrząsu mózgu oznaczało ryzyko otępienia wyższe o 17 proc.

Wyniki nie oznaczają jednak, że upadki „skazują" nas na chorobę Alzheimera, uspokajają autorzy. Względne ryzyko otępienia zwiększa się po urazowym uszkodzeniu mózgu, jednak bezwzględny wzrost prawdopodobieństwa choroby jest relatywnie niski.

Szacuje się, że corocznie TBI doświadcza około 50 milionów ludzi na całym świecie. Jeśli chodzi o demencję - zgodnie z szacunkami WHO - dotyczy obecnie 50 milionów ludzi, jednakże, wobec starzenia się społeczeństw, wskaźnik ten zwiększy się do 80 milionów do 2030 roku, a w 2050 osiągnie poziom 150 milionów.

Główne objawy demencji obejmują: znaczącą utratę , nieumiejętność rozpoznawania znanego sobie otoczenia, problemy z wykonywaniem codziennych czynności, zmiany w dotychczasowym zachowaniu i istotne wahania nastroju.

O badaniach napisano w magazynie The Lancet Psychiatry.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy