Strona głównaChorobyChorobę Alzheimera można zdiagnozować na podstawie badań krwi

Chorobę Alzheimera można zdiagnozować na podstawie badań krwi

Japończycy opracowali metodę wykrywania charakterystycznych dla choroby Alzheimera złogów beta amyloidu w mózgu na podstawie biomarkerów w próbkach krwi.
Chorobę Alzheimera można zdiagnozować na podstawie badań krwi [fot. Antonio Corigliano from Pixabay]
Choroba Alzheimera to neurodegeneracyjne zaburzenie cechujące się stopniową utratą neuronów i synaps w mózgu. Jedną z głównych jej przyczyn jest gromadzenie się beta amyloidu w mózgu. występuje głównie u osób powyżej 65 roku życia i obecnie nie ma sposobów na jej powstrzymanie, co sprawia, że stanowi poważny problem w starzejących się społeczeństwach, takich jak społeczeństwo japońskie.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Hokkaido i firmy Toppan opracował bioczujnik, która może wykrywać we krwi myszy egzosomy wiążące beta amyloid.

Stężenie egzosomów wiążących Aβ wzrastało wraz z wiekiem myszy. Było ich tym więcej, im bardziej była rozwinięta choroba Alzheimera.

Obecnie nie jest łatwo rozpoznać chorobę Alzheimera. Może być ona ostatecznie zdiagnozowana jedynie poprzez bezpośrednie badanie mózgu - czyli post mortem. Akumulację beta amyloidu daje się zmierzyć za pomocą badania płynu mózgowo-rdzeniowego lub pozytonowej tomografii emisyjnej; jednak to pierwsze stanowi bardzo inwazyjne badanie, którego nie można powtórzyć, a druga metoda jest dość droga. Stąd istnieje takie zapotrzebowanie na test diagnostyczny, który byłby tani, dokładny i szeroko dostępny.

Obecnie trwają badania tej technologii na ludziach. Opracowany mechanizm umożliwia bardzo czułe wykrywanie egzosomów, które zatrzymują określone cząsteczki powierzchniowe z niewielkiej ilości krwi.

Szacuje się, że na choruje obecnie ponad 55 milionów ludzi na całym świecie. Liczba pacjentów będzie się jednak podwajać co 20 lat, osiągając 78 milionów w 2030 i 139 milionów w 2050 roku.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy