Strona głównaChorobyChoroby dziąseł sprzyjają nowotworom

Choroby dziąseł sprzyjają nowotworom

Osoby cierpiące na choroby dziąseł mogą mieć większe ryzyko zachorowania na niektóre formy raka.
Choroby dziąseł sprzyjają nowotworom [fot. alexandreest from Pixabay]
Historia chorób przyzębia może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem oraz żołądka i jest ono wyższe wśród osób, które wcześniej straciły zęby.

Związek między i niektórymi formami raka odkryto na podstawie kilku dekad obserwacji ponad 100 tysięcy ludzi w różnym wieku. Pod uwagę wzięto czynniki demograficzne, styl życia i dieta.

Choroba przyzębia wiązała się z odpowiednio ze wzrostem o 43 proc. i 52 proc. ryzyka raka przełyku i raka żołądka. W porównaniu z osobami bez problemów stomatologicznych, ci, którzy stracili co najmniej dwa zęby, mieli odpowiednio 42 i 33 proc. wyższe prawdopodobieństwo nowotworu przełyku i żołądka. Najwyższe zagrożenie wspomnianymi rodzajami raka były osoby, które zarówno zmagały się z chorobami dziąseł, jak i straciły część .

Za związek między chorobami przyzębia i nowotworami może odpowiadać działanie patogenów w jamie ustnej. Być może niewłaściwa higiena jamy ustnej i choroby przyzębia mogą sprzyjać tworzeniu się endogennych nitrozoamin, które wywołują raka żołądka poprzez bakterie redukujące azotany.

Dane potwierdzają znaczenie mikrobiomu jamy ustnej dla ryzyka raku przełyku i , mówią autorzy badań. Być może uda się zidentyfikować konkretne bakterie odpowiedzialne za ten związek i da się zidentyfikować osoby o wysokim ryzyku zachorowania na wspomniane nowotwory, dodają.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy