Strona głównaChorobyChorzy na olbrzymią otyłość zwykle walczą z chorobą długo i samotnie

Chorzy na olbrzymią otyłość zwykle walczą z chorobą długo i samotnie

Większość osób z olbrzymią otyłością prowadzi samotną i długotrwałą walkę ze swoją nadmierną wagą. Jedno z badań pokazało, że 83 procent z nich nieustannie dąży do zmniejszenia masy ciała lub zapobiegania jej przyrostowi.
Chorzy na olbrzymią otyłość zwykle walczą z chorobą długo i samotnie [© Vasilis Varsakelis - Fotolia.com]
- Badanie pokazuje, że osoby z olbrzymią nieustannie próbują zmniejszyć lub kontrolować swoją wagę i trwa to bardzo długo. Jeśli ktoś sądzi, że ta grupa nie próbuje schudnąć, nie jest to prawda - mówi Ingrid Larsson, profesor dietetyki z Uniwersytetu w Göteborgu.

Pacjenci z olbrzymią otyłością opowiedzieli o swoim zmaganiu się z wagą ciała, w szczególności o próbach . Monitorowano ich zdrowie przez dekadę. Uczestnicy opowiadali o różnych metodach, jakie stosowali, by schudnąć lub zachować niższą wagę, a były to głównie: udział w komercyjnych programach odchudzania, zażywanie leków przeciw otyłości, stosowanie niskoenergetycznych diet płynnych, ćwiczenie, korzystanie z pomocy ekspertów ds. zdrowia, odchudzanie na własną rękę, etc.
Stosowali różne metody, z których najczęstszą była próba samodzielnego schudnięcia, co pokazuje, że wysiłek schudnięcia to dla wielu „samotna podróż" - mówi prof. Ingrid Larsson.
Żadna z tych metod nie była lepsza ani gorsza od pozostałych pod względem skuteczności utraty na wadze. Ci, którzy w ciągu 10 lat zmniejszyli masę ciała o ponad 10 procent, stosowali te same metody, co osoby, które tyle przybrały na wadze.

W efekcie to nie taktyki były decydujące, ale raczej zdolność do utrzymania mniejszego spożycia kalorii przez pewien czas. Poziom sukcesu był bardzo zróżnicowany. Niektórzy znacząco zwiększyli wagę w ciągu 10 lat, inni dużo stracili.

Jak ustalono, to metoda, która okazała się skuteczna w długoterminowym zmniejszaniu masy ciała oraz ryzyka różnych chorób. Zabiegi nie są jednak odpowiednie dla każdego i zdaniem badaczy system opieki zdrowotnej powinien oferować kompleksowe podejście do leczenia otyłości.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy