Strona głównaChorobyCukrzyca po pięćdziesiątce może być wskaźnikiem raka trzustki

Cukrzyca po pięćdziesiątce może być wskaźnikiem raka trzustki

Jeśli cukrzyca pojawia się po pięćdziesiątce, może wskazywac na zagrożenie rakiem trzustki, mówią uczeni z University of Southern California.
Cukrzyca po pięćdziesiątce może być wskaźnikiem raka trzustki [Fot. yodiyim - Fotolia.com]
Ludzie, którzy w dojrzałym wieku zapadają na , powinni poddać się badaniom oceny stanu trzustki, bo mają wyższe ryzyko raka tego organu.

W badaniach wzięło udział 50 tysięcy ludzi o pochodzeniu afroamerykańskim i latynoskim w wieku powyżej 50 lat. Na początku dwudziestoletnich testów żaden uczestnik nie chorował na .

Okazało się, że osoby, u których zdiagnozowano , były ponad dwa razy bardziej narażone na rozwój raka trzustki w porównaniu do ludzi wolnych od tej choroby.

To pozwala przypuszczać, że rozwój cukrzycy, szczególnie w późniejszym okresie życia, może być wczesnym objawem raka trzustki u niektórych pacjentów, oceniają uczeni. Jednocześnie nie oznacza to, że diabetycy mają ogólnie wysokie ryzyko tego nowotworu. Cukrzyca nierzadko pojawia się w późniejszym życiu i jest dość powszechna (choruje na nią ponad 400 milionów ludzi na całym świecie), tymczasem rak trzustki nie jest najczęstszym nowotworem. Z danych World Cancer research Fund International wynika, że pod względem częstości występowania jest to 12 rak.

Jednym z głównych problemów w leczeniu raka trzustki jest późne rozpoznanie choroby, ponieważ przez lata może ona nie dawać żadnych objawów. Z tego powodu nowotwór ten należy do najbardziej śmiertelnych - współczynnik pięcioletniej przeżywalności wynosi zaledwie 8 proc.

Jak wskazują autorzy, ponieważ niewiele wiadomo na temat czynników ryzyka raka trzustki, wyniki analiz mogą być bardzo przydatne dla postępowania diagnostycznego.

O badaniach napisano w Journal of the National Cancer Institute

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy