Strona głównaChorobyCukrzyca sprzyja niewydolności serca

Cukrzyca sprzyja niewydolności serca

Cukrzyca stanowi niezależny czynnik ryzyka rozwoju niewydolności serca.
Cukrzyca sprzyja niewydolności serca [Fot. wip-studio - Fotolia.com]
W trwających ponad dekadę badaniach z udziałem osób w wieku powyżej 45 lat. Pacjentów poddano badaniom funkcji skurczowej i rozkurczowej oraz struktury serca za pomocą echokardiografii.

Do testów zaproszono zarówno osoby z cukrzycą, jaki i ludzi wolnych od tej choroby. Wzięto pod uwagę wiele różnych czynników mogących wpływać na problemy z sercem, takie jak: wiek, płeć, , obecność .

Ogólnie rzecz ujmując, diabetycy cechowali się wyższym wskaźnikiem masy ciała oraz poziomami insuliny i glukozy w surowicy w porównaniu do ludzi bez cukrzycy. Jak ustalono, ogólna częstość występowania niewydolności serca była dwukrotnie wyższa u pacjentów z cukrzycą w porównaniu z ludźmi z grupy kontrolnej. Ponadto diabetycy odznaczali się o 21 proc. wyższym wskaźnikiem Kaplana-Meiera (estymatora prognozującego funkcję przeżycia).

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na choruje ponad 420 milionów ludzi. Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, niewydolności nerek, zawałów serca, i amputacji kończyn dolnych.

Według danych statystycznych 1,6 miliona zgonów było bezpośrednio spowodowanych cukrzycą. Kolejne 2,2 miliona zgonów ma ścisły związek z wysokim poziomem we krwi

Wyniki badań są dostępne w Mayo Clinic Proceedings:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy