Strona głównaChorobyĆwiczenia powstrzymują rozwój raka wątroby

Ćwiczenia powstrzymują rozwój raka wątroby

Rak wątroby to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci z powodu nowotworu. Nowe badania dowodzą, że dzięki ćwiczeniom można osłabić ryzyko najczęstszego typu raka wątroby: raka wątrobowokomórkowego.
Ćwiczenia powstrzymują rozwój raka wątroby [fot. mohamed Hassan z Pixabay]
Statystyki wskazują, że na zapada co roku ponad 800 tysiecy ludzi, a umiera - również corocznie - około 700 tysięcy pacjentów. Przyczyną tak wysokich wskaźników tego nowotworu jest powszechność stłuszczeniowej choroby wątroby (swoistego „preludium" do raka) wywoływanej i .

Jak wskazuje dr Geoffrey C. Farrell z Australian National University, dysponujemy niewieloma skutecznymi metodami leczenia raka wątroby, dlatego tak potrzebne są sposoby jego zapobiegania. Niektóre dane sugerują, że osoby regularnie ćwiczące mają niższe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór wątroby - to jest kolejnym, które potwierdza taką korelację.

Badacze sprawdzili, czy ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju raka wątroby u otyłych lub chorych na cukrzycę myszy. Gryzonie zostały genetycznie zmodyfikowane tak, że się przejadały i zapadały na którąś z wymienionych dolegliwości. Co więcej, zwierzętom wstrzykiwano od wczesnego okresu życia niewielką dawkę czynnika wywołującego raka. Połowie myszy umożliwiono stały dostęp do kuli do biegania, drugiej połowie zaś nie. Aktywne myszy biegały do 40 kilometrów dziennie i spowolniło to przybieranie na wadze przez trzy miesiące, ale pod koniec sześciomiesięcznych testów także te ćwiczące gryzonie były otyłe. Po pół roku większość myszy bez dostępu do kuli miała raka wątroby, tymczasem nie rozwinął się on u żadnej z aktywnych fizycznie myszy.

Jak się okazuje, ćwiczenia mogą powstrzymać rozwój raka wątroby u myszy, u których występuje związana z otyłością i cukrzycą typu 2. Jak odkryto, aktywne gryzonie były całkowicie chronione przed rozwojem nowotworu wątroby w czasie testów. Co istotne, efekt zapobiegawczy miała sama aktywność fizyczna, a nie kontrola masy ciała.

Jeśli chodzi o biologiczne podłoże wpływu ćwiczeń - okazało się, że u „trenujących" gryzoni aktywny był gen p53, działający jako hamulec dla rozwoju raka, a także wyciszony został enzym JNK1, mający wpływ na rozwój nowotworów.

O badaniach można przeczytać w Journal of Hepatology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy