Strona głównaChorobyDepresja sprzyja udarom

Depresja sprzyja udarom

Osoby, które zmagają się z objawami depresji, są bardziej zagrożone udarem niedokrwiennym.
Depresja sprzyja udarom
Wcześniejsze badania pokazały, że osoby po udarze częściej chorują na , teraz ustalono, że kierunek rozwoju tych chorób może być również odwrotny - uczeni z University of Miami Miller School of Medicine ustalili, że pacjenci z symptomami depresji częściej doznają .

Badacze przez 14 lat monitorowali stan zdrowia ponad tysiąca osób w średnim wieku 70 lat, którzy nigdy wcześniej nie doświadczyli udaru. 18 proc. uczestników jednak wykazywało liczne objawy depresji już na samym początku badania (co ustalono na podstawie kwestionariusza służącego do diagnozy depresji).

Pod koniec badań okazało się, że mają związek z wyższym ryzykiem udarów. Kiedy wzięto pod uwagę inne czynniki mogące wpłynąć na prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń naczyniowo-mózgowych (takie jak cukrzyca, i palenie papierosów), obliczono, że obecność licznych objawów depresji oznaczała wyższe o 75 proc. niebezpieczeństwo udaru niedokrwiennego w porównaniu z brakiem takich symptomów. Każdy pięciopunktowy wzrost wyniku testu diagnozującego depresję oznaczał 12-procentowy wzrost ryzyka wystąpienia .

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na depresję choruje około 300 milionów ludzi na całym świecie. Choroba często pozostaje nieleczona, a jej zaniedbanie prowadzi do wielu problemów zdrowotnych i zacznie obniża jakość życia, odpowiada też za próby samobójcze - co roku odbiera sobie życie 800 tysięcy ludzi.

Udar niedokrwienny występuje, gdy zablokowana zostaje tętnica mózgu, która zaopatruje go w świeżą krew. Przy takiej blokadzie, gdy trwa ona ponad kilka minut, neurony nie mogą funkcjonować i obumierają. Natychmiastowe leczenie jest więc w przypadku tych udarów niezbędne. Udar niedokrwienny może być spowodowany różnymi problemami, najczęściej jest to zwężenie tętnic w szyi lub głowie wywoływane miażdżycą lub stopniowym odkładaniem się cholesterolu. Gdy tętnice stają się zbyt wąskie, częściej powstają skrzepy, które blokują naczynie.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy