Strona głównaChorobyDieta bogata w mięso sprzyja niewydolności serca

Dieta bogata w mięso sprzyja niewydolności serca

W przypadku starszych kobiet, dieta bogata w mięso zwiększa ryzyko niewydolności serca.
Dieta bogata w mięso sprzyja niewydolności serca [Golonka, © avvgeo - Fotolia.com] Mięso dostarcza wielu potrzebnych składników, więc wegetarianie muszą bardzo uważnie dobierać elementy swojej diety, by zapewnić sobie dostateczną ilość określonych pierwiastków i witamin. Powszechny sposób odżywiania się jednak obfituje w produkty mięsne aż nadto. W efekcie coraz częściej mówi się o ich ograniczeniu, bo nadmiar może skutkować różnymi kłopotami zdrowotnymi.

Jak wynika z badań, kobiety po menopauzie o najwyższj ilości białka w diecie były o 60 procent bardziej narażone na niewydolność serca w porównaniu z seniorkami, które jadły mniej białka. Dotyczyło to szczególnie białka pochodzącego z mięsa.

Autorzy zaznaczają, że badanie nie dowodzi związku przyczynowo-skutkowego. Jednakże kobiety po menopauzie, których sposób odżywiania się był najbogatszy w białko zwierzęce, cechowały się znacznie wyższym ryzykiem ryzykiem niewydolności serca. Panie dostarczające sobie najwięcej białka ze źródeł roślinnych cechowały się o 20 procent niższym prawdopodobieństwem wspomnianej choroby. Jeśli chodzi o pozamięsne źródła tego składnika, najbogatsze są: , , soczewicy i kwinoa.

W ramach badań przeanalizowano dane niemal 104 tysięcy kobiet w wieku 50-70 lat. Uczestniczki wypełniały kwestionariusze dotyczące ich diety, a także pobierano od nich próbki moczu. Okazało się, że kobiety o najwyższej ilości białka pochodzenia zwierzęcego w organizmie były najbardziej zagrożone . To zwiększone prawdopodobieństwo pozostało w mocy po uwzględnieniu wieku, rasy i innych czynników ryzyka zdrowia serca, takich jak , , choroba wieńcowa.

Nie jest jasne, dlaczego dieta o wysokiej zawartości białka zwierzęcego mogłaby mieć wpływ na rozwój niewydolności serca. Eksperci podejrzewają, że wiąże się ona z nadwagą czy otyłoscią, a to przekłada się na zagrożenie wspomnianą dolegliwością.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy