Strona głównaChorobyDieta roślinna pomocna przy reumatoidalnym zapaleniem stawów

Dieta roślinna pomocna przy reumatoidalnym zapaleniem stawów

Dieta oparta na produktach roślinnych zyskała populaność, bo coraz więcej jest dowodów na to, że pomga zdrowiej żyć i uchronić się przed wieloma doleliwościami. Teraz nowe analizy pokazują, dlaczego taki sposób odżywiania się może być polecany osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).
Dieta roślinna pomocna przy reumatoidalnym zapaleniem stawów [fot. Jill Wellington z Pixabay]
Jak odkryto, dieta bogata w naturalne może pomóc w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów dzięki wywoływaniu w organizmie pewnych pożytecznych zmian biologicznych.

Jednym z głównych efektów, jakie daje takie roślinne menu, jest ogólne zmniejszenie poziomu stanów zapalnych w organizmie. Badania pokazały, że osoby stosujące tego rodzaju jadłospis przez około 2 miesiące cechowały się znacznie mniejszym obciążeniem niż ludzie jedzący produkty pochodzenia zwierzęcego. Dieta roślinna oznaczała m. in. niższy poziom białka C-reaktywnego, które stanowi wskaźnik zapalenia, ponieważ pojawia się we krwi jako jego konsekwencja stanu zapalnego. Pacjenci stosujący menu oparte na rośliach odnotowywali osłabienie objawów choroby, w tym mniejszy ból i sztywność stawów, a także mniejszy obrzęk.

Co więcej, wspomniana dieta o wiele skuteczniej pomaga utrzymać odpowiednią wagę, a jak wiadomo, nadmierna masa ciała nasila symptomy RZS. Wreszcie sprzyja większemu zróżnicowaniu mikrobiomu jelitowego, który zwykle u pacjentów z RZS jest relatywnie jałowy.

Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) podaje, że dotyczy 0,3 do 1 proc ludzkości. RZS jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która powoduje . Może być tak uciążliwe i nasilone, że nie pozwala normalnie funkcjonować, np. podejmować pracy w pełnym wymiarze godzin.

Na temat badań można przeczytać w czasopiśmie Frontiers in Nutrition:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy