Strona głównaChorobyDieta śródziemnomorska osłabia ryzyko najgroźniejszego raka piersi

Dieta śródziemnomorska osłabia ryzyko najgroźniejszego raka piersi

Dieta śródziemnomorska zrobiła prawdziwą furorę, bo nie tylko jest uważana za smaczną, ale i bardzo zdrową - zwiększa szanse na długowieczność, osłabia ryzyko chorób serca, zmniejsza problemy z wagą, etc. Teraz do tej listy można dodać również ochronę przed rakiem piersi.
Dieta śródziemnomorska osłabia ryzyko najgroźniejszego raka piersi [© Oran Tantapakul - Fotolia.com] Nowe badania dowiodły, że stosowanie może zmniejszyć ryzyko jednego z najgorszych aż o 40 proc.

Brytyjscy badacze przez dwadzieścia lat monitorowali zdrowie ponad 60 tysięcy kobiet w wieku 55-69 lat. Ustalili, że panie, których sposób odżywiania się najbardziej przypominał ten śródziemnomorski, cechowały się o 40 proc. niższym prawdopodobieństwem zachorowania na ujemnego raka piersi, czyli typ, który związany jest z brakiem receptorów estrogenowych. Co istotne, nowotwór ten należy do najbardziej śmiertelnych.

Dieta śródziemnomorska zawiera dużą ilość białek roślinnych, obfituje więc w orzechy, warzywa strączkowe i produkty pełnoziarniste. Jest też bogata w ryby i , które stanowią źródło dobrych tłuszczów. Jednocześnie klasycznie śródziemnomorskie menu obejmuje niewielkie ilości bialego pieczywa, czerwonego mięsa czy słodyczy.

Poza niewłaściwą dietą (i oczywiście uwarunkowaniami genetycznymi), czynnikami raka piersi są m. in. , nadmiar alkoholu, palenie .

Wspomniane badanie jest kolejnym, które potwierdza silny wpływ diety na ryzyko raka piersi. Inne testy, przeprowadzone w USA, wykazały, że kobiety już leczone w związku z ujemnym rakiem piersi zwiększyły swoje szanse na przeżycie nawet o jedną piątą dzięki jedzeniu diety bogatej w soję. Ważnym składnikiem są izoflawony, które najprawdopodobniej dają efekt ochronny.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X