Strona głównaChorobyDuża ilość zmarszczek u palczy wskazuje wysokie zagrożenie dla płuc

Duża ilość zmarszczek u palczy wskazuje wysokie zagrożenie dla płuc

Palacze w średnim wieku, którzy mają silnie pomarszczone twarze, są pięć razy bardziej narażeni na przewlekłą chorobę płuc niż ich rówieśnicy.
Duża ilość zmarszczek u palczy wskazuje wysokie zagrożenie dla płuc [fot. Ilia Watiriewa from Pixabay]
Ogólnie rzecz ujmując, palenie niszczy nie tylko zdrowie, ale i wygląd. Przyspiesza powstawanie i innych oznak . Ustalono również, że im więcej takich symptomów starości pojawia się na twarzy, tym wyższe wskazuje zagrożenie chorobami płuc w starszym życiu.

Palenie niszczy skórę, a także sprzyja i zapaleniu oskrzeli, które powodują blokowanie się dróg oddechowych i ograniczenie przepływu tlenu w organizmie.

Medycy postanowili sprwdzić, czy ilość i wielkość zmarszczek twarzy może świadczyć o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).W brytyjskich badaniach wzięło udział niemal 150 obecnych i byłych palaczy, z których część już chorowała na POChP.

Wszystkich poddano badaniom spirometrycznym, mierząc pojemność płuc, a także oceniono ilość zmarzczek na twarzach uczestników.
Po uwzględnieniu różnych czynników związanych z chorobami płuc, takich jak wiek i liczba lat palenia, odkryto, że osoby o największej ilości zmarszczek były o pięć razy bardziej podatne na niż ludzie z najmniejszymi zmarszczkami.

Według autorów, liczne zmarszczki na twarzy mogą być wskaźnikiem podatności na skutki dymu papierosowego i powinny skłaniać do badań przesiewowych pod kątem niedrożności przepływu powietrza.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, palenie papierosów to jedno z największych zagrożeń zdrowia publicznego - zabija ponad 8 milionów ludzi rocznie na całym świecie. Ponad 7 milionów z tych śmierci jest skutkiem aktywnego palenia, a około 1,2 miliona jest efektem biernego palenia.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Thorax.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć