Strona głównaChorobyDziś Światowy Dzień POChP

Dziś Światowy Dzień POChP

Pod hasłem "Nie jest jeszcze za późno" obchodzony jest 19 listopada Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). To schorzenie, które nieodwracalnie uszkadza płuca jest już trzecią przyczyną zgonów na świecie. O Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc niewiele wiemy, a tymczasem można jej skutecznie zapobiegać, a wcześniej wykrytą objąć odpowiednią terapią.
Dziś Światowy Dzień POChP Światowy Dzień organizowany jest od 2002 r. przez Światową Inicjatywę Zwalczania POChP (ang. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease – GOLD) we współpracy ze środowiskami medycznymi i organizacjami zrzeszającymi pacjentów i ich bliskich. W Polsce jego obchody odbywają się z inicjatywy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP oraz Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na POChP cierpi 210 mln osób na świecie, a rocznie umierają z jej powodu ok. 3 mln ludzi. W Polsce liczbę chorych na POChP ocenia się na ok. 2 mln osób, z czego nawet u 80 proc. pozostaje ona nierozpoznana.

W krajach rozwiniętych, w tym w Polsce, aż 80 proc. przypadków POChP jest konsekwencją wieloletniego tytoniu. Choroba rozwija się wiele lat, uszkadzając płuca i stopniowo prowadząc do inwalidztwa oddechowego. Często jest wykrywana w stadium zaawansowanym, gdyż jej objawy – takie jak przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny i duszność wysiłkowa - są przez chorych bagatelizowane.

Tymczasem wczesne rozpoznawanie POChP jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić rozwój schorzenia, zapobiegać jego zaostrzeniom, przedłużyć życie pacjenta i poprawić jego jakość. Podstawową rolę w diagnostyce POChP odgrywa stosunkowo proste i bezbolesne badanie spirometryczne. Zgodnie z rekomendacjami GOLD każda osoba mająca objawy typowe dla POChP, która jest lub w przeszłości była narażona na czynniki ryzyka tego schorzenia, jak palenie tytoniu, powinna mieć wykonaną spirometrię.

Ważnym problemem w terapii POChP jest nieprzestrzeganie przez pacjentów zaleceń terapeutycznych. Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na , Alergię i POChP podkreśla rolę lekarza - zarówno w doborze odpowiedniego inhalatora, jak i przeszkolenia chorego w zakresie korzystania z leku. Takie działania przełożyłyby się na wyniki terapii. Tymczasem z badań wynika, że zaledwie 10 proc. stosujących inhalator korzysta z niego w sposób prawidłowy.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy