Strona głównaChorobyHemoroidy - wylecz zanim będzie za późno

Hemoroidy - wylecz zanim będzie za późno

Wbrew powszechnemu przekonaniu ma je każdy z nas. Bo hemoroidy to nie choroba! To struktury naczyniowe odpowiadające za wypróżnianie się. Z chorobą mamy do czynienia dopiero, gdy się powiększą, a stanowi temu towarzyszą pieczenie, świąd i krwawienie. Co powinniśmy zatem wiedzieć o tym schorzeniu? Kto jest na nie narażony? Jak leczyć chorobę hemoroidalną?
Hemoroidy - wylecz zanim będzie za późno [© sapsan777 - Fotolia.com] Czym są hemoroidy?

, fachowo nazywane guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Można je porównać do małych poduszeczek wypełnionych krwią. Ich zadanie jest podobne do roli zwieracza - uszczelniają odbyt.

– Gdy chcemy się wypróżnić, mięśnie zwieracza zmniejszają swoje napięcie, rozkurczają się, a z hemoroidów odpływa krew. Tym samym kanał odbytniczy robi się luźniejszy i kał bez problemu może zostać wydalony na zewnątrz – tłumaczy dr n. med. Jacek Jesipowicz, chirurg proktolog ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Kiedy zaczyna boleć…

Zdrowe hemoroidy są dla nas całkowicie niewidoczne i niewyczuwalne. Chore – mogą poważnie uprzykrzyć nam życie.

– Chorobą hemoroidalną określamy stan, w którym guzki krwawnicze nadmiernie napełniają się krwią po wypróżnieniu, co prowadzi do zbyt mocnego ścisku odbytu. Z kolei podczas oddawania stolca krew całkowicie nie odpływa do naczyń, co sprawia, że kał nie ma wystarczająco miejsca, żeby przejść przez kanał odbytniczy – tłumaczy dr Jesipowicz.

Jedna i druga sytuacja sprawia wiele bólu. Pojawia się nieprzyjemny świąd, pieczenie, uczucie niepełnych wypróżnień, krwawienie i w końcu – do czego szczególnie przywiązują wagę osoby płci żeńskiej – defekt estetyczno-kosmetyczny. W zaawansowanym stadium choroby podczas wypróżniania może dojść do sytuacji, w której hemoroidy wysuną się wraz z kałem poza odbyt i już nie wrócą na swoje miejsce.

Jak uniknąć hemoroidów?

Najczęściej przyczyną choroby hemoroidalnej są zaparcia, zła dieta, brak ruchu i otyłość. Aby nie mieć problemu z hemoroidami, należy zdrowo się odżywiać. Odpowiednio ułożony jadłospis zapobiegnie zaparciom, wyeliminuje też prawdopodobieństwo przytycia.

– Dzięki odpowiedniej diecie przewód pokarmowy będzie mniej obciążony, a co za tym idzie korzystnie wpłynie na pracę jelit. Musimy pić zatem dużo płynów, jeść owoce i warzywa – mówi doktor Jesipowicz.

Dodaje też, by nie zapominać o codziennej gimnastyce. Spacer przed snem, spokojny jogging czy pływanie z pewnością poprawiają funkcjonowanie układu odbytniczego, w tym jelit. Niezwykle ważne jest także dbanie o higienę intymną okolic odbytu.

Na powstawanie hemoroidów wpływ ma także obecny : praca przy komputerze, fizyczny tryb pracy, zbyt intensywna praca nad rzeźbą ciała, a wraz z wiekiem także tendencja do zaparć na skutek wolniejszego rytmu życia. Hemoroidy to już choroba cywilizacyjna.

Cierpią coraz młodsi…

Niepokojący jest fakt, iż problemy z hemoroidami coraz częściej dotykają ludzi młodych a nawet dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Winne temu są m.in. nienajlepsze warunki w publicznych (w tym szkolnych) toaletach, przez co większość młodych ludzi woli załatwiać swoje potrzeby w domu. Tym samym przez długi czas unika i wstrzymuje wypróżnienia. Takie powtarzające się sytuacje są wstępem do choroby hemoroidalnej.

Jak leczyć?

W razie problemów z hemoroidami należy , który postara się zlikwidować stan zapalny. Zrobić można to za pomocą różnego rodzaju kremów, maści i czopków.

– Bardzo dobrze działają one na wczesnym etapie choroby, ale tylko w pierwszym stopniu zaawansowania jest to leczenie skuteczne. Na dalszym etapie to już leczenie tylko objawowe – jeśli przestaniemy przyjmować leki choroba powróci – tłumaczy lekarz.

Dość często zdarza się, że pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Wtedy zmiana trybu życia i leczenie miejscowe nie wystarcza. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest operacja usunięcia hemoroidów objętych stanem zapalnym.

Operacyjne leczenie hemoroidów – metoda Longo

– W Internecie można znaleźć wiele niepochlebnych opinii internautów na temat metody Longo. Moim zdaniem wynika to z braku wyjaśnienia pacjentom czego po tej metodzie mogą oczekiwać. – wyjaśnia doktor Jesipowicz. Zdecydowanie jest to technika najmniej inwazyjna i niosąca ze sobą najmniejsze ryzyko powikłań. Dodatkowo, pozwala na szybki powrót do zdrowia i bardzo krótki pobyt na oddziale chirurgicznym. Zdecydowanie poleca się ją w przypadku guzków krwawniczych, gdzie główną dolegliwością są powracające krwawienia pomimo zastosowania innych metod. Sam zabieg jest dość prosty. Tuż przed operacją znieczula się okolice odbytu. A całość wykonywana jest za pomocą staplera. Tym właśnie narzędziem wycinana jest część błony śluzowej odbytnicy.

– To naprawdę innowacyjna metoda, która pozwala przeprowadzić zabieg w 10-15 minut. W tym czasie wycinane są wszystkie chore guzki krwawnicze. Co ważne, pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Wypis otrzymuje do trzech godzin po operacji. Nie musi też obawiać się pierwszego wypróżnienia. Inaczej bywa w przypadku pozostałych metod operacyjnych. – podsumowuje doktor Jesipowicz. Dodaje jednak, że metoda Longo, choć ma wiele zalet, może nie spełnić oczekiwań tych pacjentów, którzy oczekują efektu o charakterze estetyczno-kosmetycznym. Za pomocą tego zabiegu nie da się poprawić wyglądu miejsca objętego chorobą hemoroidalną.

Przeczytaj także


Hemoroidy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Hemoroidy to żylaki odbytu, czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego. Prawie zawsze są źródłem istotnego dyskomfortu. Najbardziej narażone na tę chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia. czytaj dalej »


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:10:00, 29-03-2017 ~gość: 5.60.176.xxx

    W kwietniu skończę 36 lat i hemoroidy nie są mi obcym problemem. Ostatnio byłam u dietetyczki, by ułożyła mi specjalną dietę. Unikam korzystania z publicznych toalet, podmywam się po każdym skorzystaniu z toalety, by żadne bakterie się nie gromadziły przy intymnych okolicach. W łazience mąż zamontował deskę myjącą więc mam taką możliwość. Zaczęłam też ćwiczyć w domu, nie długo tak po 20-25 minut dziennie.
    ... zobacz więcej
  • 10:54:47, 21-11-2017 anggie76

    Mi żylaki odbytu wyleczył chirurg proktolog z przychodni Prima Med. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że to może być aż tak poważny problem, dopiero lekarz mi to uświadomił. Lepiej tego nie lekceważyć i udać się do dobrego specjalisty.
  • 16:54:54, 17-06-2018 monika2018

    Tak hemoroidy to straszna przypadłość i lepiej ich nie lekceważyć , zgadzam się z Toba w 100 procentach. Ja miałam niemałe problemy, ale na szczęście obeszło się z domowymi sposobami i jest ok, ale tez ćwiczę i dbam o sporą zawartość błonnika w diecie oraz o higienę. polecam poczytac tutaj https://hemoroidy.blog/
  • 09:38:32, 03-07-2018 euraka

    Jest to faktycznie bardzo przykra dolegliwość. Jesli podejrzewacie u siebie hemoroidy to jak najszybciej musicie wybrac się do lekarza. NIe ma co zwlekać. Wiem, ze jest to problematyczne, ale nie ma się czego wstydzić.


    W cefarmie jest wiele suplementów na hemoroidy: https://www.cefarm24.pl/hemoroidy.html - polecam sobie zerknąć. Dobrą opinię mają czopki Hemocal.
  • 21:20:16, 08-07-2018 pawelkaczmar61

    W moim przypadku bardzo dobrze sprawdzała się terapia zimnem

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy