Strona głównaChorobyI wczesna, i późna menopauza mają związek z cukrzycą?

I wczesna, i późna menopauza mają związek z cukrzycą?

Kobiety, które doświadczają menopauzy przed 46 rokiem życia lub po 55-tych urodzinach, mają wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania obejmującego ponad 124 tysiące uczestniczek.
I wczesna, i późna menopauza mają związek z cukrzycą? [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Według ekspertów, średni wiek początku , czyli ostatniego okresu kobiety, to 51 lat. Jak odkryto, kobiety, które zakończyły miesiączkowanie przed 46 rokiem życia, były o 25 procent bardziej narażone na cukrzycę typu 2 w porównaniu paniami doświadczającymi klimakterium między 46 a 55 rokiem życia. Kobiety, które miały ostatni okres po 55 roku życia, cechowały się o 12 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na .

Po menopauzie spada poziom estrogenów, co wiąże się ze wzrostem tkanki tłuszczowej i , zwolnieniem metabolizmu i nadmiarem cukru we krwi. Już przedtem badania wiązały wczesną menopauzę ze podwyższonym ryzykiem cukrzycy, ale nowe analizy pokazują, że również późniejsze klimakterium sprzyja cukrzycy.

Optymalne okno wiekowe, jeśli chodzi o menopauzę i ryzyko cukrzycy wynosi 46 do 55 lat. „Kobiety, które rozpoczynają menopauzę przed lub po tym okresie, powinny być świadome, że są bardziej narażone na cukrzycę i powinny szczególnie dążyć do tego, by zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, stosować zdrową dietę i wykonywać . Te zmiany stylu życia pomogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy", mówi dr Erin LeBlanc z Kaiser Permanente Center for Health Research.

Badanie wykazało również związek między długością cyklu rozrodczego (czas od pierwszego do ostatniego okresu) kobiety i zagrożeniem cukrzycy typu 2. Kobiety o najkrótszych cyklach reprodukcyjnych (krótszych niż 30 lat) były o 37 proc. bardziej narażone na cukrzycę niż panie z cyklami o średniej długości (36 - 40 lat). Jednocześnie ustalono, że kobiety o najdłuższych cyklach rozrodczych (ponad 45 lat) były o 23 procent bardziej narażone na cukrzycę w porównaniu z uczestniczkami o średniej długości cyklu.

Różnice w poziomie ryzyka cukrzycy pozostały istotne po uwzględnieniu kilku innych czynników tej choroby, w tym: wieku, rasy, BMI, stosowania antykoncepcji i , liczby ciąż, aktywności fizycznej i spożycia alkoholu.

O badaniach napisano w magazynie Menopause.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy