Strona głównaChorobyJak niezdrowa dieta zwiększa ryzyko raka

Jak niezdrowa dieta zwiększa ryzyko raka

Od długiego czasu jasne jest, że dieta ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i ryzyko rozwoju różnych chorób. Lista dolegliwości, które wynikają z niewłaściwego sposobu odżywiania się jest dość długa i obejmuje poważane problemy zdrowotne, takie jak nowotwory.
Jak niezdrowa dieta zwiększa ryzyko raka [Fot. Pixabay.com]
Niezdrowe jedzenie może skutkować , , czy chorobami serca. To jednak nie wszystko - może też zwiększyć ryzyko raka. Wpływ sposobu jedzenia na prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu jest tak znaczący jak ilość wypijanego alkoholu, mówią badacze z Tufts University w Medford w stanie Massachusetts.

Kiepska dieta może być przyczyną tylu przypadków raka, ile wywołuje picie alkoholu. Uczeni oszacowali, że czynniki dietetyczne mogły mieć wpływ na rozwój 80 tysięcy nowych przypadków raka rocznie w USA, co stanowi 5 proc. ogólnej liczby diagnozowanych co roku nowotworów u ludzi dorosłych w tym kraju.

Okazało się, że nieodpowiedni sposób jedzenia ma podobny wpływ na ryzyko raka, co takie czynniki, jak otyłość, czy brak aktywności fizycznej. Ustalono, że niezdrowy sposób jedzenia miał największy związek z , a także - w następnej kolejności - z , gardła i krtani. Był też związany z pewną ilością przypadków raka macicy, , i .

Badania objęły też wpływ określonych nawyków żywieniowych na zagrożenie nowotworami. Odnotowano, że niska ilość produktów pełnoziarnistych było związane z największym odsetkiem przypadków raka związanych z dietą, nieco słabsza relacja w tym zakresie dotyczyła zbyt małej dawki produktów mlecznych, dużej ilości przetworzonego i czerwonego mięsa oraz niedostatku warzyw i owoców. Wyższe ryzyko raka było też związane z większą dawką .

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie JNCI Cancer Spectrum.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy