Strona głównaChorobyJak rozpoznać raka skóry?

Jak rozpoznać raka skóry?

Wiele nowotwrów jest spowodowanych czynnikami środowiskowymi i elementami stylu życia, takimi jak dieta, papierosy, poziom aktywności fizycznej. W przypadku raka skóry jednym z głównych czynników ryzyka jest nadmierna ekspozycja na światło słoneczne. Zobacz, co może być jego objawem.
Jak rozpoznać raka skóry? [© glisic_albina - Fotolia.com] Ogólnie rzecz ujmując, jest piątym najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn i siódmym wśród kobiet. Warto więc nauczyć się wykrwać jego wczesne objawy.

Im wcześniejsze rozpoznanie, tym lepiej, mówią lekarze. W pierwszych fazach rozwoju choroby często można liczyć na najbardziej efektywne leczenie.
Sami pacjenci odgrywają ważną rolę we wczesnym wykrywaniu nowotworu. Dzięki znajomości zagrożeń zmian na skórze dotyczących piegów, nierówności, , czy , można dostatecznie szybko zareagować.

 • Przede wszystkim warto raz do roku udawać się na konsultacje z dermatologiem. Poza tym raz w miesiącu należy wykonywać autobadanie - dokładnie sprawdzać swoją skórę pod kątem niepokojących objawów, najlepiej także przy pomocy lustra. Oto, na co trzeba zwracać uwagę:
 • Asymetria. Zmiany rakowe często nie są symetryczne, tymczasem niezłośliwa narośl zwykle cechuje się symetrią właśnie.
 • Granice. Niepokojące powinny być nieregularne, trudne do określenia granice narośli. Jeśli są gładkie, najprawdopodobniej nie jest to zmiana rakowa.
 • Kolor. Naszą uwagę powinny zwracać pieprzyki i inne narośle, które są wielobarwne, np. o odcieniach brazowych, czerwonych i czarnych jednocześnie.
 • Wielkość. Zmiany nowotworowe na skórzy mają zazwyczaj średnicę ponad 6 milimetrów.
 • Zmiany. Sygnałem ostrzegawczym powinny być wszelkie modyfikacje na istniejących już pieprzykach - przebarwienia, wzrost, zmiana kształtu, etc.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kobiety.net.pl
 • Pola Nadziei
 • Aktywni 50+
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X