Strona głównaChorobyJak walczyć z niedożywieniem chorych na raka?

Jak walczyć z niedożywieniem chorych na raka?

To poważny i niedoceniany wciąż problem. Niedożywienie pacjentów onkologicznych to powszechnie występujące zjawisko, którego następstwem są gorsze rokowania i ograniczenie skuteczności leczenia. Z tego względu Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych opracowała specjalną ankietę, która będzie dystrybuowana w gabinetach lekarzy onkologów w całej Polsce. Ma pomóc w eliminacji problemu niedożywienia wśród chorych cierpiących na nowotwory.
Jak walczyć z niedożywieniem chorych na raka? [© geografika - Fotolia.com] U niedożywionych pacjentów onkologicznych znacznie częściej występują również powikłania pooperacyjne czy . Niestety, ciągle powszechne jest fałszywe przekonanie, że chory na musi chudnąć. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO) opracowała Ankietę Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych, która jest obecnie dystrybuowana w gabinetach lekarzy onkologów, przyjmujących chorych w placówkach onkologicznych w całej Polsce. Wypełniona przez pacjenta, a następnie oceniona przez lekarza, Ankieta jest pierwszym tego typu narzędziem, które może pomóc w eliminacji problemu niedożywienia chorych na raka.

Ankieta Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. Ideą projektu jest zwrócenie uwagi lekarzy i pacjentów na fakt, że zazwyczaj pomijane aspekty życia chorego, takie jak np. zmniejszona , problem z apetytem lub nawet niewielki spadek masy ciała, mogą prowadzić do niedożywienia pacjenta, a w następstwie do spadku efektywności terapii przeciwnowotworowej. Problem nieprawidłowego stanu odżywienia pacjentów onkologicznych dotyczy bowiem nawet 90% chorych. Osoby z chorobą nowotworową bardzo często tracą na wadze. Niestety, brak apetytu niejednokrotnie postrzegany jest jako naturalny element choroby, nie wymagający interwencji z zewnątrz. W rzeczywistości brak łaknienia to następstwo zmian zachodzących w organizmie dotkniętym chorobą. Taki stan to wyraźny sygnał, że należy szybko zareagować, ponieważ spadek wagi źle rokuje: niejednokrotnie nie pozwala na prawidłowe leczenie (przeprowadzenie operacji czy zastosowanie chemio- czy radioterapii), jak również sprawia, że pacjenci częściej narażeni są na infekcje i powikłania pooperacyjne.

- Ocena stanu odżywienia chorego na nowotwór jest jednym z najważniejszych czynników rokowniczych i predykcyjnych (warunkujących odpowiedź na leczenie) – mówi prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa . - W niektórych nowotworach jest podstawą decyzji o intensywności leczenia, bądź wręcz warunkuje przeprowadzenie radykalnej terapii przeciwnowotworowej. Prawidłowe odżywienie chorego jest też podstawą paliatywnego i objawowego leczenia pacjenta onkologicznego. Ankieta przygotowana przez Polską Kolację Pacjentów Onkologicznych, wykorzystana w codziennej praktyce lekarskiej, może stać się cennym źródłem informacji o jednym z najistotniejszych parametrów skutecznego leczenia przeciwnowotworowego – dodaje.

- Ankieta Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych nie służy do weryfikacji pracy placówek medycznych, ani do ich oceny – mówi Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. - Przygotowany przez PKPO dokument ma być jedynie wsparciem w ocenie stanu zdrowia chorego. Pacjent po otrzymaniu Ankiety i wypełnieniu jej w domu, podczas kolejnej wizyty będzie mógł przedstawić wynik lekarzowi. Po zauważeniu nieprawidłowości w stanie odżywienia organizmu pacjenta, lekarz będzie mógł odpowiednio wcześnie zainterweniować, by zapewnić choremu dobrane do jego potrzeb wsparcie żywieniowe.

Ankieta staje się więc pomocnym narzędziem w rękach lekarzy, umożliwiającym regularną kontrolę stanu odżywienia, a w dalszej perspektywie poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych.

Ankietę można wypełnić również on-line na stronie . Po wypełnieniu formularza, wynik zostaje przesłany droga mailową.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy