Strona głównaChorobyJak wygląda zawał serca? Co się wtedy dzieje?

Jak wygląda zawał serca? Co się wtedy dzieje?

Co właściwie dzieje się w organizmie przy zawale serca? Jakie są objawy ataku? Warto to wiedzieć, by móc jak najszybciej zareagować.
Jak wygląda zawał serca? Co się wtedy dzieje? [Zawał, ©  Kzenon - Fotolia.com] występuje, gdy przepływ krwi i tlenu do serca jest blokowany, np. przez zakrzep, powodując uszkodzenie mięśnia sercowego.
W przypadku, gdy skrzep częściowo blokuje przepływ krwi w tętnicach serca, może spowodować brak tlenu do tkanki mięśnia sercowego powodując niedokrwienie. Gdy zakrzep całkowicie zatrzymuje przepływ krwi, atak serca ma miejsce. Bez szybkiej pomocy medycznej mięsień sercowy zaczyna umierać.

Najpowszechniejsze objawy obejmują:


ucisk lub ból w klatce piersiowej lub ramionach, który może rozprzestrzeniać się do szyi o żuchwy. Ten dyskomfort może też obejmować dalsze części ciała i być odczuwany jak niestrawność;

duszność;
zimny pot;
;
nagłe ;

Najczęstszym powodem zawałów serca jest gromadzenie się złogów tłuszczu w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do serca lub mózgu. Przyczyną ataków serca zazwyczaj jest obecność kombinacji czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej, , nadmierne picie alkoholu, , cukrzyca i hiperlipidemia.

Rozpoznanie zawału serca jest przerowadzane na podstawie objawów, osobistej i rodzinnej historii choroby i wyników badań diagnostycznych.

EKG (elektrokardiogram): badanie wykrywa i rejestruje aktywność elektryczną serca. Pewne zmiany w wyglądzie fal elektrycznych na elektrokardiogramie są ważnymi sygnałami zawału. Elektrokardiogram jest również w stanie wykazać, czy występują zaburzenia rytmu serca, które mogą być spowodowane przez zawał serca.

Badania krwi: podczas zawału komórki mięśnia sercowego ulegają zniszczeniu powodując obecność określonych białek we krwi. Badania krwi pozwalają zmierzyć ilość tych białek we krwi - ich wyższy od przeciętnego poziom świadczy o zawle. Sprawdza się ilość troponin sercowych oraz aktywność CK-MB i CK. Testy są powtarzane, aby monitorować ewentualne dalsze zmiany.

Koronarografia to specjalne badanie rentgenowskie serca i naczyń krwionośnych. Często jest to wykonywane w trakcie zawałów do wykrywania zablokowanych miejsc w tętnicach wieńcowych. W przypadku wykrycia przeszkody w naczyniach krwionośnych może być zastosowana angioplastyka (poszerzenie naczynia) w celu przywrócenia przepływu krwi przez tętnicę.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy