Strona głównaChorobyJak zespół suchego oka obniża jakość życia

Jak zespół suchego oka obniża jakość życia

Pacjenci cierpiący na objawy zespołu suchego oka cechują się niższą jakością życia w porównaniu z ludźmi bez tej dolegliwości. Choroba wpływa na funkcje wzroku, zdolność do wykonywania codziennych czynności i produktywność w pracy.
Jak zespół suchego oka obniża jakość życia [fot. agnesliinnea from Pixabay]
jest częstą dolegliwością, która może dotyczyć ludzi w każdym wieku, ale najczęściej występuje u kobiet i osób starszych. Objawy obejmują podrażnienie i zaczerwienienie oczu, niewyraźne widzenie i uczucie szorstkości lub ciała obcego w oku. Szacuje się, że nawet jedna trzecia ludzi w wieku powyżej 65 lat cierpi na tę chorobę, choć rzeczywiste wskaźniki mogą być wyższe, bo nie ma ustalonego testu diagnostycznego, a osoby z łagodnymi symptomami rzadko szukają pomocy medycznej.

Na University of Southampton sprawdzono, w jaki sposób choroba suchego oka wpływa na codzienne życie. Uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący funkcji ich wzroku oraz wskazujący poziom związanej ze zdrowiem. Osoby, które doświadczyły zespołu suchego oka, dokładniej opisywały nasilenie objawów.

Okazało się, że zespół suchego oka oznaczał częstsze problemy z poruszaniem się i większe trudności w codziennych czynnościach. Pacjenci z tą dolegliwością częściej również doświadczali lęku i symptomów depresji.

Najbardziej nasilone objawy osłabiały społeczne i emocjonalne funkcjonowanie, a także słabszą produktywność w pracy. - Poza odkryciem wpływu choroby na pracę i życie społeczne, ustaliliśmy również, że zakres skutków jest zależny od nasilenia objawów Stwierdziliśmy też, że uczestnicy z objawami zespołu suchego oka byli znacznie bardziej narażeni na inne choroby współistniejące, dwa razy częściej chorowali na , osłabienie słuchu lub w porównaniu z osobami bez wspomnianej choroby - mówi dr Parwez Hossain, współautor badań.

Leczenie zespołu suchego oka zwykle polega na przepisywaniu sztucznych łez, specjalnych płynów do oczu i innych preparatów.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy