Strona głównaChorobyJakie są objawy problemów z tarczycą - jak rozpoznać niedoczynność tarczycy

Jakie są objawy problemów z tarczycą - jak rozpoznać niedoczynność tarczycy

Tarczyca produkuje hormon (TSH), który reguluje, między innymi, temperaturę ciała, metabolizm i bicie serca. Problemy z funkcjonowaniem organizmu zaczynają się zarówno, gdy gruczoł jest nadaktywny, jak i pracuje niedostatecznie wydajnie. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o niedoczynności. Symptomy choroby bardzo obniżają jakość życia, znacznie utrudniając wykonywanie codziennych obowiazków - zgloś się do lekarza, jeśli ich doświadczasz.
Jakie są objawy problemów z tarczycą - jak rozpoznać niedoczynność tarczycy [Fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com] Niewyjaśnione zmęczenie

Przyczyną chronicznego zmęczenia i braku energii mogą być rozmaite problemy ze zdrowiem, a jest jednym z nich. Zbyt niska ilość hormonu tarczycy w krwiobiegu i komórkach oznacza, że mięśnie nie otrzymują sygnału do włąściwej pracy. W rezultacie odczuwa się i osłabienie fizyczne.

Depresyjne nastroje

Niedoczynność wywołuje nie tylko fizyczne zmęczenie, skutkuje też silnym przygnębioniem i . Niedostateczna dawka TSH może mieć wpływ na poziom serotoniny, hormonu, który odpowiada za dobre samopoczucie psychiczne.

Przybieranie na wadze

Niedoczynność tarczycy przejawia się m. in. tym, że pomimo braku zmian w diecie, można lub też - chociaż zaczęło się stosować dietę odchudzajacą - nie widać żadnych tego efektów. Co więcej, choroba zmienia smak i powonienie.

Niska temperatura

Choroba sprawia, że obniża się temperatura ciała, pacjent często ma zimne ręce i stopy, a także jest mu/jej zimno nawet, gdy innym ludziom w tym samym otoczeniu temperatura wydaje się odpowiednia.

Osłabienie zdolności poznawczych

Niedobór hormonów tarczycy negatywnie wpływa na pracę mózgu - można doświadczać problemów z koncentracją i osłabienia .

Wysuszenie skóry

Wysuszona i swędząca skóra może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Ponieważ choroba spowolnienia metabolizm, może osłabić również pocenie się, więc pozbawia skórę wilgoci i prowadzi do nadmiernego jej wysychania oraz łuszczenia się.

Zaparcia

Niedoczynność tarczycy spowalnia wiele procesów w organizmie, w tym również te zachodzące w układzie pokramowym, dlatego - osłabiając pracę mieśni jelit, prowadzi do zaparć.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy