Strona głównaChorobyKłopoty z sercem przed pięćdziesiątką? Winny styl życia

Kłopoty z sercem przed pięćdziesiątką? Winny styl życia

Jakkolwiek geny mają wpływ na ryzyko różnych chorób, a starzenie się dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju dolegliwości, styl życia pełni istotną rolę w poziomie zagrożenia chorobami. Dotyczy to też kłopotów sercowo-naczyniowych.
Kłopoty z sercem przed pięćdziesiątką? Winny styl życia [fot.  Gerd Altmann z Pixabay]
Jak ustalono, w przypadku chorób serca u osób przed pięćdziesiątką większy wpływ na dobrostan układu sercowo-naczyniowego ma styl życia niż predyspozycje genetyczne. Warto więc zdrowo się prowadzić - podejmować aktywność fizyczną i na bieżąco kontrolować wskaźniki zdrowia układu krążenia.

Lekarze ze szpitala w Funchal w Portugalii mówią, że hospitalizowani z powodu problemów z sercem pacjenci przed pięćdziesiątką szukają przyczyn swoich chorób w medycznej historii rodziny, ale nierzadko okazuje się, że palą papierosy, prowadzą siedzący tryb życia, mają nieleczony wysoki poziom i . Trudno jest zatem winić geny za rozwój chorób, których modyfikowalne czynniki są obecne u danego pacjenta ze względu na jego styl życia.

W badaniach wzięło udział ponad tysiąc osób w wieku poniżej 50 lat, z których ponad połowa chorowała na . W jej efekcie często rozwija się stabilna lub niestabilna dusznica piersiowa, a także zawał. U wszystkich uczestników przeanalizowano czynniki ryzyka wspomnianych chorób oraz ich profil genetyczny.

W szczególności wzięto pod uwagę wpływ pięciu modyfikowalnych czynników: braku aktywności fizycznej, uzależnienia od papierosów, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii i . Jak się okazało, aż 70 proc. pacjentów z chorobą wieńcową odznaczało się co najmniej trzema wspomnianymi czynnikami, podczas gdy w grupie wolnej od tej choroby taka ilość czynników dotyczyła jedynie 31 proc. osób. Im więcej aspektów ryzyka było obecnych, tym wyższe było zagrożenie pojawienia się choroby niedokrwiennej serca: ryzyko potrajało się z każdym dodatkowym czynnikiem.

Przeanalizowano też 33 warianty genetyczne, które mogą sprzyjać chorobie wieńcowej. Ich obecność była nieco wyższa u pacjentów niż w grupie kontrolnej, ale nie tylko. Jak odkryto, oddziaływanie genetyki na problemy sercowo-naczyniowe było mniej istotne niż czynników modyfikowalnych.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy