Strona głównaChorobyKobiety częściej chorują na Alzheimera - winny może być stres

Kobiety częściej chorują na Alzheimera - winny może być stres

Kobiety są średnio dwa razy bardziej narażone na diagnozę choroby Alzheimera niż mężczyźni. Częściowo ma to związek z wiekiem: kobiety w wielu krajach żyją dłużej niż mężczyźni, a sędziwy wiek jest czynnikiem ryzyka otępienia. Rzecz dotyczy jednak i czegoś więcej: reakcje na stres mogą być jedną z przyczyn takiego status quo.
Kobiety częściej chorują na Alzheimera - winny może być stres [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Wpływ stresu na mózg różni się w zależności od płci, przynajmniej u myszy. W sytuacjach stresowych poziom beta amyloidu, białka charakterystycznego dla choroby Alzheimera, gwałtownie wzrasta w mózgach gryzoni płci żeńskiej, ale nie płci męskiej.

Płeć ma znaczenie dla zdrowia. Od raka, przez choroby serca, po artretyzm - istnieją różnice między mężczyznami i kobietami, które mogą wpływać na to, jak obie płcie reagują na profilaktykę chorób przewlekłych lub ich leczenie.

- To, jak kobiety i mężczyźni reagują na stres, jest istotne w badaniach nie tylko nad chorobą Alzheimera, ale i innymi dolegliwościami. Stres jest jednym z obszarów, w którym wyraźnie widać różnicę między płciami. Jego osłabianie może być szczególnie korzystne dla kobiet, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka - mówi psychiatra prof. Carla M. Yuede.

należy do społeczno-ekonomicznych czynników ryzyka, które wraz z i izolacją społeczną łącznie odpowiadają za około 8 proc. prawdopodobieństwa rozwoju choroby Alzheimera. To jednak nie uwzględnia płci. Kobiety zaś deklarują zwykle wyższy poziom stresu niż mężczyźni, a co więcej, stres wpływa na ich organizmy inaczej i dotyczy to zdrowia układu krążenia, reakcji immunologicznych i innych problemów.

U samic myszy poziom amyloidu beta znacznie wzrósł w ciągu pierwszych dwóch godzin po doświadczeniu stresu i utrzymywał się na podwyższonym poziomie do końca okresu monitorowania (przez kilkanaście kolejnych godzin). U samców gryzoni poziom amyloidu w mózgu nie zmienił się raczej, chociaż u około 20 proc. odnotowano niewielkie zmiany.

Stres powoduje wzrost hormonu uwalniającego kortykotropinę. Neurony samic gryzoni pochłaniają hormon stresu, uruchamiając szereg zdarzeń, które skutkują wzrostem poziomu amyloidu beta w mózgu. Natomiast neurony samców nie mają zdolności do przyjmowania hormonu stresu.

- Odnotowujemy podstawową różnicę biologiczną między samcami i samicami w sposobie reagowania na stres na poziomie komórkowym, zarówno u myszy, jak i u ludzi. Nie uważamy, że stres jest jedynym czynnikiem wpływającym na różnicę między płciami w chorobie Alzheimera. Mamy do czynienia z wieloma odmiennościami między kobietami i mężczyznami - w hormonach, stylu życia, częstotliwości różnych chorób, które niewątpliwie w jakiś sposób przyczyniają się do ogólnego zagrożenia Alzheimerem - mówi neurolog John Cirrito.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy