Strona głównaChorobyKoronawirus: zanieczyszczenie powietrza zwiększa śmiertelność?

Koronawirus: zanieczyszczenie powietrza zwiększa śmiertelność?

Wyższy poziom dwutlenku azotu w powietrzu może mieć związek z dużą liczbą zgonów z powodu Covid-19, mówią uczeni z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze (MLU).
Koronawirus: zanieczyszczenie powietrza zwiększa śmiertelność? [fot. collage Senior.pl / Canva]
Uczeni przeaanlizowali dane satelitarne dotyczące zanieczyszczenia powietrza i prądów powietrznych i zestawili je z informacjami o zgonach związanymi z . Okazało się, żew regionach o stale wysokim poziomie zanieczyszczenia jest znacznie więcej zgonów niż na pozostałych obaszarach.

Dwutlenek azotu to zanieczyszczenie powietrza, które uszkadza drogi oddechowe człowieka. Od dawna wiadomo, że wywołuje wiele rożnych chorób układu oddechowego i u ludzi. „Ponieważ nowy koronawirus także oddziałuje na drogi oddechowe, można założyć, że istnieje korelacja między tym zanieczyszczeniem i liczbą zgonów z powodu Covid-19", wyjaśnia dr Yaron Ogen z MLU.

W nowych badaniach wzięto pod uwagę poziomy regionalnego zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu mierzone przez satelitę Sentinel 5P Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA). Na podstawie tych danych wyróżniono obszary, na których występuje duże i długotrwałe . Uwzględniono informacje ze stycznia i lutego tego roku, przed rozwojem pandemii koronawirusa Europie. Następnie połączono te dane z informacjami amerykańskiej agencji pogodowej (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) na temat pionowych przepływów powietrza. Gdy powietrze jest bowiem w ruchu, zanieczyszczenia w pobliżu ziemi łatwiej się rozpraszają, kiedy natomiast pozostaje blisko ziemi, ludzie wdychają zanieczyszczenia w większych ilościach, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Kiedy te analizy zestawiono z danymi zgonów związanych z Covid-19 głównie we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Niemiczech, okazało się, że regiony o dużej ilości śmiertelnych przypadków choroby miały też szczególnie wysoki poziom dwutlenku azotu i cechowały się bardzo niską pionową wymianą powietrza. „Gdy spojrzymy na północ Włoch, okolicę Madrytu i na przykład prowincję Hubei w Chinach, wszystkie one mają coś wspólnego: są otoczone górami. Z tego powodu istnieje większe prawdopodobieństwo, że powietrze w tych regionach jest mniej ruchome, a poziomy zanieczyszczenia wyższe," wskazuje dr Ogen.

Według autora badań utrzymujące się zanieczyszczenie powietrza mogło doprowadzić do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia ludzi mieszkających na danym obszarze, czyniąc ich szczególnie podatnymi na wirusa. „Moje badania są jednak tylko wstępną wskazówką, że może istnieć korelacja między poziomem zanieczyszczenia powietrza, ruchem powietrza i nasileniem ciężkich przypadkó zakażeń koronawirusem" komentuje dr Ogen.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Science of the Total Environment.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć