Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy pomaga w leczeniu raka

Kwas acetylosalicylowy pomaga w leczeniu raka

Kolejne badania wskazują, że popularny lek na przeziębienia i gorączkę, tj. kwas acetylosalicylowy, może pomóc w leczeniu nowotworów.
Kwas acetylosalicylowy pomaga w leczeniu raka [Fot. SundGo - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu w Cardiff przeanalizowali dostępne dane i potwierdzili dobroczynną „moc" .

Niskie dawki (czyli głównego składnika Apsiryny czy Polopiryny) są zalecane pacjentom, których dotyczy wyższe zagrożenie chorobami serca i udarem. Kolejne badania jednak wskazują, że może być on bardzo pomocny także w leczeniu raka.

Dotychczas wykazano m. in., że kwas acetylosalicylowy może zmniejszyć ryzyko raka u osób w średnim wieku, a także wykazuje pewne działanie antynowotworowe u pacjentów, którzy już zachorowali. Teraz brytyjscy badacze przeanalizowali 71 badań, w których uczestniczyło ponad 120 tysięcy chorujących na raka ludzi. Wzięli pod uwagę liczbę zgonów z powodu raka, częstość występowania przerzutów oraz wskaźniki śmierci z innych przyczyn wśród ludzi zażywających kwas acetylosalicylowy. Następnie porównano zebrane informacje z podobnymi, dotyczącymi 400 tysięcy osób, które nie przyjmowały wspomnianego leku.

Okazało się, że ogólne szanse na przeżycie po rozpoznaniu raka były o 20-30 procent większe wśród osób, które przyjmowały kwas acetylosalicylowy, w porównaniu do osób nie zażywających tego leku. Co ciekawe, medykament ten wydawał się mieć takie właściwości ochronne bez względu na moment uzyskania diagnozy.

Jeśli chodzi o wybrane formy nowotworu, stosowanie kwasu acetylosalicylowego oznaczało zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu o 25 procent, z powodu o 20 procent, a w wyniku o 15 procent.

Jak wyjaśniają uczeni, przedstawione analizy mają pewne ograniczenia, ich charakter jest bowiem czysto obserwacyjny, a w przypadku części badań nie odnotowano żadnych korzyści z przyjmowania kwasu acetylosalicylowego. Niedawne testy dowiodły też, że niskie dawki tego leku nie przedłużają życia ludzi bez problemów z układem krążenia.

Wyniki analiz są dostępne w magazynie PLOS One.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy