Strona głównaChorobyKwas foliowy - jego większe dawki to wyższe ryzyko COVID-19

Kwas foliowy - jego większe dawki to wyższe ryzyko COVID-19

Lekarze odkryli, że osoby, którym przepisywano suplementację kwasem foliowym, były 1,5 raza bardziej narażone na COVID-19. Co więcej, miały też 2,6 razy wyższe ryzyko śmierci z powodu COVID-19 w porównaniu z grupą kontrolną.
Kwas foliowy - jego większe dawki to wyższe ryzyko COVID-19 [fot. collage Senior.pl / Canva]
Równocześnie odkryto, że metotreksat (pochodna kwasu foliowego) łagodzi negatywny wpływ kwasu foliowego na COVID-19, gdy substancje te są podawane równocześnie.

- Zbadaliśmy, czy diagnoza COVID-19 i śmierć z jego powodu miały związek z dużymi dawkami kwasu foliowego (pięciokrotnie przekraczającymi bezpieczną górną granicę) przepisywanymi pacjentom z różnych medycznych wskazań. Odkryliśmy, że ryzyko zakażenia i śmierci z COVID-19 było znacznie wyższe w grupie leczonej tą witaminą - mówi prof. Ralph Green, współautor badań.

Kwas foliowy a COVID 19

Kwas foliowy to syntetyczna forma witaminy B9. Jej niedobór wiąże się z chorobami, takimi jak zwiększone ryzyko , i wady wrodzone.

Kwas foliowy jest przepisywany na różne problemy medyczne, w tym niedokrwistość sierpowatokrwinkową, ciąże wysokiego ryzyka i osobom otrzymującym leki przeciwpadaczkowe. jest też polecany w celu złagodzenia skutków ubocznych u pacjentów zażywających metotreksat.

Metotreksat stosuje się w leczeniu różnych form raka i niektórych chorób autoimmunologicznych. Lek jest „antyfolianem", tzn. zakłóca działanie kwasu foliowego, którego komórki rakowe potrzebują do namnażania się.

Jak obliczono, osoby, którym przepisano kwas foliowy, były częściej diagnozowane z zakażeniem COVID-19 (5,99 proc.) i miały znacznie wyższą śmiertelność związaną z (15,97 proc.) niż grupa kontrolna.

- Nasze odkrycia mogą mieć znaczenie dla pacjentów, którzy przyjmują kwas foliowy, aby zapobiec powikłaniom innych terapii farmakologicznych - mówi prof. Angelo L. Gaffo z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham. - Jakkolwiek zażywanie kwasu foliowego w tych przypadkach jest wyraźnie wskazane, medycy powinni być ostrożni w jego zalecaniu - dodaje.

Autorzy zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić wpływ poziomu kwasu foliowego i jego przyjmowania na podatność na zakażenie SARS-CoV-2 i jego śmiertelne powikłania.

- Bezpieczna górna granica kwasu foliowego to jeden miligram. Dopóki nie uzyskamy więcej informacji, dobrze jest unikać nadmiernych dawek tej witaminy, chyba że jest to wskazane medycznie. Wysoki poziom tej substancji może być szczególnym problemem u osób nieszczepionych - mówi prof. Green.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy