Strona głównaChorobyKwasy omega-3 pomagają zdrowo się starzeć. Jeśli pochodzą z owoców morza i ryb

Kwasy omega-3 pomagają zdrowo się starzeć. Jeśli pochodzą z owoców morza i ryb

Od dawna prowadzone są badania nad wpływem kwasów omega-3 na nasz stan zdrowia i wiele z nich wskazuje, że odpowiednia dawka tych składników pomaga uchronić przed różnymi chorobami charakterystycznymi dla wieku starszego. Z drugiej strony, przedstawiono także wyniki testów, zgodnie z którymi omega-3 nie mają wielkiego znaczenia dla profilaktyki określonych chorób. Kolejne analizy wskazują, że istotną rolę może odgrywać źródło tych substancji.
Kwasy omega-3 pomagają zdrowo się starzeć. Jeśli pochodzą z owoców morza i ryb [Fot. Jacek Chabraszewski - Fotolia.com]
Uczeni z Tufts University w Bostonie przeprowadzili trwające ponad dwie dekady badania z udziałem ponad 2,5 tysiąca ludzi w średnim wieku 74 lata. Uwagę skupili na stylu życia uczestników, w tym stosowanej przez nich diecie, a także rozpatrywali lata przeżyte bez lub problemów zdrowotnych fizycznych i psychicznych.

Okazało się, że uczestnicy którzy mieli wyższy poziom z owoców morza, odznaczali się dłuższym i zdrowszym życiem. Obliczono, że uczestnicy o najwyższym poziomie kwasów tłuszczowych omega 3 wykazywali o 18-21 procent niższe ryzyko problemów zdrowotnych związanych ze starzeniem się.

Zgodnie z zaleceniami dietetyków, ludzie dorośli powinni serwować sobie około dwie około 230 gramowe porcje ryb zamiast mięsa. Szczególnie polecane są łosoś, sardele, śledzie, sardynki, ostrygi, pstrągi i makrele.

Uczeni zmierzyli poziom kwasów omega-3 we krwi na początku badania i ponownie po upływie sześciu oraz trzynastu lat. Po uwzględnieniu czynników społecznych, ekonomicznych i związanych ze stylem życia, okazało się, że osoby o najwyższym poziomie tych kwasów pochodzących z owoców morza miały o ponad 20 proc. niższe prawdopodobieństwo niezdrowego .

Wyniki badań opublikowano w magazynie BMJ.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X