Strona głównaChorobyLiczba pieprzyków wskazuje ryzyko raka skóry

Liczba pieprzyków wskazuje ryzyko raka skóry

Jeśli na prawym ramieniu masz ponad 11 pieprzyków, możesz cechować się wyższym ryzykiem raka skóry.
Liczba pieprzyków wskazuje ryzyko raka skóry [©  Damian Gretka - Fotolia.com] Jak wykazały nowe badania uczonych z King ‘s College London, u kobiet posiadanie więcej niż 11 na prawym ramieniu oznacza wyższe niż przeciętne ryzyko raka skóry.

Okazuje się, że ilość pieprzyków może być adekwatnym wskaźnikiem ryzyko . Posiadanie ponad 100 pieprzyków na całym ciele oznacza ponad pięciokrotnie wyższe od przeciętnego ryzyko zachorowania.

W ośmioletnich badaniach wzięła udział duża grupa kobiet z siostrami bliźniaczkami. Eksperci zgromadzili dane dotyczące rodzaju skóry, znamion i na ciałach uczestniczek. Później badacze powtórzyli testy z udziałem kilkuset kobiet i mężczyzn.

Panie, które miały ponad siedem pieprzyków na prawym ramieniu, cechowały się dziewięć razy wyższym prawdopodobieństwem posiadania ich ponad 50 na całym ciele. Natomiast kobiety, które miały na tym samym obszarze ponad 11 pieprzyków, odznaczały się znacznie wyższym prawdopodobieństwem posiadania ich ponad 100 na całym ciele.

Odkryto też, że miejsce powyżej prawego łokcia jest lepszym predyktorem prognozowania całkowitej liczby pieprzyków. W przypadku mężczyzn nogi i plecy są obszarami stanowiącymi wskaźniki ogólnej ilości pieprzyków.

Około 20 do 40 procent przypadków czerniaka powstaje z wcześniej istniejących pieprzyków. Ich liczba jest więc silnym predyktorem . Wcześniejsze badania wykazały, że aż 60 procent podatności na pieprzyki jest dziedziczona.

Osoby, które mają rude włosy, jasną skórę, lub nadmiernie opalały się w przeszłości, powinny odbywać wizyty kontrolne u dermatologa. Ważne jest też, by wiedzieć, co jest normalnym wyglądem dla skóry i informować lekarza o wszelkich zmianach w wielkości, kształcie, czy kolorze pieprzyków.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X