Strona głównaChorobyŁuszczyca - kto może zachorować, jakie leczenie jest dostępne

Łuszczyca - kto może zachorować, jakie leczenie jest dostępne

Łuszczyca to choroba zapalna skóry, w której komórki skóry wytwarzane są około ośmiokrotnie szybciej niż zwykle, podczas gdy starsze komórki pozostają bez zmian. W efekcie gromadzą się na powierzchni skóry, tworząc grube, czerwone plamy, pokryte łuszczącymi się, srebrzystymi, martwymi komórkami przypominającymi łuski.
Łuszczyca - kto może zachorować, jakie leczenie jest dostępne [© Olga Ternawska - Fotolia.com] Częstość występowania choroby jest większa u osób o jasnej skórze. Najpowszechniejsza jest jest w Skandynawii i innych częściach Europy Północnej.

Chociaż jest widoczna i nieestetyczna, nie jest zakaźna. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn - ogólnie rzecz ujmując, około 2 do 3 proc. populacji na świecie cierpi na łuszczycę. Może wystąpić w dowolnym wieku, ale jest najczęstsza jest w grupie wiekowej 50-69 lat.

Dokładna przyczyna choroby jest nieznana. Etiologia łuszczycy pozostaje niejasna, chociaż istnieją dowody na predyspozycje genetyczne. Poza tym obszernie badana jest rola układu odpornościowego w związku z łuszczycą. Chociaż istnieje sugestia, że łuszczyca może być chorobą autoimmunologiczną, nie odkryto jeszcze autoantygenu, który może być odpowiedzialny za jej rozwój. Łuszczyca bywa wywołana zewnętrznymi i wewnętrznymi czynnikami, w tym oparzeniami słonecznymi, , czy .

Łuszczyca skutkuje problemami fizycznymi, emocjonalnymi i społecznymi. Pacjenci ponoszą znaczny koszt osłabienia psychicznego samopoczucia - cechują ich o wiele wyższe wskaźniki depresji. Wykluczenie społeczne, dyskryminacja i stygmatyzacja dotyczy wielu osób cierpiących na łuszczycę. Nie tyle sama choroba powoduje wykluczenie, w znacznej mierze czyni to społeczna reakcja na chorych...

Leczenie łuszczycy polega głównie na kontrolowaniu objawów. Zazwyczaj trwa przez całe życie. Na razie nie istnieje terapia, która mogłaby całkowicie wyleczyć łuszczycę. Choroba wymaga nie tylko leczenia skóry, ale i współistniejących problemów zdrowotnych, często bowiem rozwijają się wraz z nią i metaboliczne, a także psychiczne.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy