Strona głównaChorobyMałżeństwo zmniejsza ryzyko udaru i chorób serca

Małżeństwo zmniejsza ryzyko udaru i chorób serca

Ludzie samotni, rozwiedzeni, czy owdowiali mają wyższe ryzyko zachorowania na choroby serca, udar i przedwczesną śmierć z ich pwoodu w porównaniu do osób pozostających w związkach.
Małżeństwo zmniejsza ryzyko udaru i chorób serca [Fot. Rawpixel.com - Fotolia.com]
Brytyjscy uczeni z Keele University ustalili, że osoby mające życiowych partnerów cechują się znacznie niższym prawdopodobieństwem zagrożenia życia z powodu problemów z sercem czy .

Uczeni przeanalizowali 34 badania, w których łącznie wzięło udział ponad 2 miliony osób w wieku 42-77 lat z Europy, Azji, a także Ameryki Północnej. W porównaniu do ludzi mających , cechowali się o 42 proc. wyższym ryzykiem chrób sercowo-naczyniowych i o 16 procent wyższym prawdopodobieństwem choroby wieńcowej serca.

To nie wszystko. Osoby, które nigdy nie brały ślubu, odznaczały się wyższym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca o 42 proc. oraz udaru - o 55 proc. Ludzie rozwiedzeni mieli o 35 proc. wyższe prawdopodobieństwo chorób serca, a cechowali się o kilkanaście proc. większym prawdopodobieństwem udaru.

Według autorów, może to wynikać ze wsparcia, na jakie zwykle wzajemnie mogą liczyć małżonkowie. Zazwyczaj u osób pozostających w związku szybciej dostrzegane są objawy różnych dolegliwości i chorzy są zachęcani przez partnerów do wykonania badań oraz wizyt u lekarzy. Poza tym pary mają zwykle wyższe dochody, więc mogą też lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Wiele badań pokazało jednocześnie, że ludzie żyjący w pojedynkę odsuwają skorzystanie z pomocy lekarskiej i znacznie rzadziej regularnie zażywają przepisywane leki.

Choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów na całym świecie.

WHO szacuje, że w 2015 roku z ich powodu zmarło 17,7 milionów ludzi, co stanowiło 31 proc. wszystkich zgonów. Spośród śmierci, około 7,4 mln. było spowodowanych , a 6,7 mln. udarem.

Wyniki badań są dostępne w magazynie .

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy