Strona głównaChorobyMasz nadciśnienie? Może dlatego, że mieszkasz niedaleko lotniska

Masz nadciśnienie? Może dlatego, że mieszkasz niedaleko lotniska

Częstość nadciśnienia tętniczego niemal dwukrotnie u osób narażonych na ciągły hałas silnika.
Masz nadciśnienie? Może dlatego, że mieszkasz niedaleko lotniska [© max dallocco - Fotolia.com] Osoby mieszkające w pobliżu lotniczego odczuwają dyskomfort ze względu na ciągłe narażenie na . Z badań wynika, że hałaśliwe miejsce zamieszkania oznacza znacznie wyższe ryzyko problemów z układem sercowo-naczyniowym. Teraz kolejne analizy dowodzą, że bliskość portu lotniczego sprzyja .

Długotrwałe narażenie na hałas samolotów jest związane z nadciśnieniem i uszkodzeniem narządów, ujawniają badania przedstawione podczas spotkania EuroPRevent 2016.

- Intensywność ruchu lotniczego znacznie się zwiększyła od lat sześćdziesiatych ubiegłego wieku, kiedy do zaczęto wyposażać samoloty w silniki odrzutowe. Według Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, w 2013 roku było 64 mln startów i lądowań, a liczba ta podwoi się w ciągu najbliższych 20 lat", wskazuje Marta Rojek z Collegium Medicum UJ w komunikacie prasowym European Society of Cardiology.

„Stały wzrost ruchu lotniczego i rozbudowa lotnisk, wraz z rozwojem obszarów mieszkalnych położonych w sąsiedztwie portów lotniczych, doprowadziła do tego, że coraz więcej osób jest narażonych na hałas samolotów. Zebrane dane sugerują, że ekspozycja na taki hałas może zwiększać zwłaszcza w nocy ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i hospitalizacji z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, choć potrzeba więcej dowodów", wyjaśnia p. Rojek.

W badaniach wzięło udział 201 osób w wieku 40 - 66 lat. Około połowa uczestników przez co najmniej trzy lata mieszkała w obszarze o wysokim poziomie hałasu lotniczego. Druga grupa cechowała się niską ekspozycję na hałas samolotów przez ponad trzy lata.

Ustalono, że osoby z obszarów wysokiego poziomu hałasu były bardziej narażone na nadciśnienie - 40 procent vs. 24 procent z grupy drugiej. Co więcej, ludzie narażeni na hałas samolotów odznaczali się też wyższym ryzykiem uszkodzenia serca.

„Przepisy unijne mówią, że kraje muszą oceniać i zarządzać hałasem środowiskowym i istnieją też przepisy krajowe dotyczące hałasu lotniczego. W Polsce maksymalny hałas może wynosić 55 dB wokół szkół i szpitali oraz 60 dB dla innych obszarów. Hałas może być utrzymywany poniżej tych poziomów dzięki certyfikowanym samolotom, przekierowywaniu ścieżek lotu i organizowanie lotnisk z dala od domów, oraz unikania nocnych lotów", wyjaśnia p. Rojek.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć