Strona głównaChorobyMedycyna alternatywna - aż jedna trzecia pacjentów onkologicznych z niej korzysta

Medycyna alternatywna - aż jedna trzecia pacjentów onkologicznych z niej korzysta

Z amerykańskich badań wynika, że aż jedna trzecia pacjentów chorujących na nowotwory szuka pomocy u bioenergoterapeutów, zielarzy i innych znachorów.
Medycyna alternatywna - aż jedna trzecia pacjentów onkologicznych z niej korzysta [Fot. bnorbert3 - Fotolia.com]
Badania uczonych z University of Texas pokazały, że 33 proc. osób leczących się na raka sięga po rozwiązania spoza medycyny zachodniej i - co więcej - ukrywa to przed swoimi lekarzami.

Medycy podkreślają, że nie ma środka z dziedziny medycyny komplementarnej, który leczy raka, choć prawdą jest, że niektóre z nich mogą dawać takie korzyści, jak poprawa zdrowia psychicznego czy łagodzenie . Zauważają jednocześnie, że niektóre alternatywne podejścia są popularyzowane jako cudowne terapie, które odznaczają się wysoką efektywnością, co jest niebezpieczne.

czy może być bardzo dobrym sposobem , uspokojenia i pozostawania w formie dla pacjentów onkologicznych, ale różnorodne pseudoterapie, które mają leczyć raka, są niebezpieczne z kilku powodów. Po pierwsze, niektórzy ludzie zaniedbują podstawową terapię, mając zaufanie do alternatywnych sposobów walki z rakiem, po drugie zaś stosowanie określonych ziołowych środków czy innych specyfików może być groźne ze względu na oddziaływanie na przepisywane przez lekarzy leki.

Potwierdzają to badania. Z ostatnich analiz przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Yale wynika, że pacjenci z , którzy stosują rozwiązania medycyny alternatywnej, częściej rezygnują z głównego nurtu leczenia, jak , co może zwiększyć ryzyko śmierci z powodu raka.

Według ekspertów, sytuację pogłębia fakt, że lekarze niechętnie rozmawiają na temat medycyny alternatywnej i pacjenci nie są skorzy do dyskutowania ze swoimi lekarzami na temat takich „terapii" w obawie przed poczuciem lekceważenia lub ignorancji.

Autorzy uważają, że zbyt wielu pacjentów sądzi, że ich lekarze pracują dla wielkiego przemysłu farmaceutycznego i dlatego nie są skłonni do wsparcia działań alternatywnych. Według badaczy, sami medycy powinni być bardziej otwarci na szczerą rozmowę z pacjentami także na takie newralgiczne tematy, bo to może przekładać się na sukces terapeutyczny i zapobiegnięcie zaburzeniom procesu leczenia.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy