Strona głównaChorobyMedyczna rewolucja we Francji: sport na receptę

Medyczna rewolucja we Francji: sport na receptę

Francuzi wprowadzają recepty na sport - w przypadku określonych chorób lekarz może przepisać zajęcia na basenie czy siłowni, których koszty będą refundowane.
Medyczna rewolucja we Francji: sport na receptę [Basen, © michaelheim - Fotolia.com] Od pierwszego marca francuscy lekarze będą mogli przepisywać aktywność fizyczną pacjentom z długotrwałymi dolegliwościami. Posłowie tego kraju przegłosowali w 2015 roku ustawę nazywaną „Sport sur ordonnance" („ na receptę"), która ma na celu unowocześnienie systemu opieki zdrowotnej.

Władze serio potraktowały tak popularne od lat hasło, że „sport to zdrowie" i postanowiły włączyć wysiłek fizyczny w oficjalne i refundowane leczenie. Wypisanie recepty na czy jakieś zajęcia fitness musi być poprzedzone kompleksową oceną zdrowia pacjenta, a postępy w zalecanej powinny być regularnie odnotowywane.

Receptę na zajęcia z „wu-efu" można uzyskać od fizjoterapeuty, terapeuty zajęciowego lub eksperta od psychomotoryki czy innej osoby, która ma wykształcenie w tym zakresie. W przypadku znacznych ograniczeń fizycznych czy psychicznych (np. w przypadku upośledzenia możliwości motorycznych, które wpływają na codzienną aktywność, upośledzenia czynności mózgu, czy ciężkiej ) tylko pracownicy służby zdrowia są uprawnieni do przepisania określonej aktywności fizycznej.

Eksperci uważają, że „sport na receptę" może istotnie poprawić stan zdrowia wielu pacjentów i zmniejszyć koszty leczenia różnych dolegliwości - jakkolwiek ma być opłacany z państwowej kasy, jego efekty profilaktyczne oraz zmniejszające objawy już istniejących chorób powinny mieć przełożenie na niższe koszty działań terapeutycznych.

Jakkolwiek od pewnego czasu lekarze niczym mantrę powtarzają, że wysiłek fizyczny jest niezbędny dla zachowania dobrego zdrowia, wciąż wielu ludzi prowadzi siedzący tryb życia. Tymczasem brak aktywności - jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia - jest główną przyczyną 21-25 proc. przypadków raka piersi i okrężnicy, 27 proc. przypadków cukrzycy i około 30 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca.

Pomysł na „sport na receptę" nie jest nowy. Dotychczas wprowadzono to rozwiązanie w niektórych miastach i gminach, np. w Strasburgu czy w Blagnac w departamencie Haute-Garonne.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy