Strona głównaChorobyMyszy mogą rozpoznać chorobę Alzheimera

Myszy mogą rozpoznać chorobę Alzheimera

Gryzonie mogą stanowić „narzędzie" diagnostyczne - prawdopodobnie są w stanie wyczuć rozwój choroby Alzheimera przed wystąpieniem kojarzonych z chorobą symptomów.
Myszy mogą rozpoznać chorobę Alzheimera [© Tsyb Oleh - Fotolia.com] W ostatnich latach odnotowuje się wzrost zachorowań na chorobę Alzheimera, która jest najczęstszą postacią demencji. Dzieje się tak dlatego, że wiele populacji się starzeje, a problem będzie narastał, bo liczne społeczeństwa są coraz starsze. Z tego powodu usilnie szuka się zarówno leku, który mógłby powstrzymać rozwój choroby, jak i sposobu na szybką diagnozę. Okazuje się, że to ostatnie można by uzyskać dzięki myszom.

Nowe badania wykazały, że wczesne wykrycie choroby jest możliwe. Uczeni wykorzystali do testów zwierzęta z wszczepionymi ludzkimi genami związanymi z mutacją genu białka prekursorowego amyloidu (związanego z rozwojem demencji). Następnie dzięki lekom aktywowano te geny.

Odkryto, że myszy z silnym zmysłem węchu znacznie dłużej zatrzymywały się przy moczu gryzoni z mutacjami skłaniającymi do rozwoju . Zatrzymywały się aż o 84 procent czasu dłużej niż przy próbkach od zdrowych zwierząt.

Badacze przeprowadzili analizę chemiczną moczu i odkryli, że jedyny związek znajdujący się w urynie zwierząt zagrożonych demencją, a nieobecny u pozostałych, to 1-okten-3-ol. W przyszłości naukowcy mają nadzieję lepiej zbadać tę substancję, bo może stanowić potencjalny biomarker dla choroby Alzheimera.

Nawet jeśli w istocie wspomniany związek jest biomarkerem otępienia, potrzeba dalszych badań, by ustalić, czy występuje jako taki również u ludzi. Jeżeli zaś rzeczywiście wskazuje na ryzyko , w przyszłości może pomóc lekarzom wcześniej zdiagnozować chorobę i zalecić najskuteczniejszą terapię, która spowolni jej postęp.

Demencja osłabia pamięć, zdolności myślenia i możliwość zachowywania się adekwatnie do sytuacji. Dolegliwość rozwija się powoli, ale wraz z czasem się pogarsza. Mimo że większość pacjentów z chorobą Alzheimera to osoby po 65 roku życia, nie jest ona normalną częścią procesu .

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy